Çok ileri derecede sensorinöral işitme kaybı nedeniyle koklear implantasyon yapılmış olan hastaların preoperatif ve postoperatif değerlendirilmesi ve koklear implantasyon başarı oranlarımız
Pre-operative and post-operative results of patients treated with cohlear implantation for very severe sensoryneural hearing loss
- Tez No: 337780
- Danışmanlar: PROF. HÜSNÜ ÖZEK
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2011
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kulak Burun Boğaz Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 27
Özet
GİRİŞ:Koklear implant ses enerjisini elektriksel sinyale çevirip seslerin kodlanmasını sağlayarak residüel koklear sinir fibrillerini elektirksel olarak uyaran elektonik aygıttir. Bu çalışmada çok ileri derecede sensorinöral işitme kaybı nedeniyle koklear implantasyon yapılmış olan hastaların preoperatif ve postoperatif degerlendirilmesi ve koklear implantasyon başarı oranlarımızı değerlendirdik.GEREÇ VE YÖNTEM:İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi KBB Anabilim Dalı'nda 2007 ve 2009 yılları arasında digisonic marka koklear implant takılan 37 hasta çalışmaya alınmıştır. Hastalar odyolojik, görüntüleme ve piskolojik olarak değerlendirilmiştir. Komplikasyonlar iki kısımda incelendi; cerrahi ve cihaz ile alakalı olarak.SONUÇLAR:Hasta grubunun ameliyat oldukları yaş ortalaması 6 yaş 4 ay (3 yaş 7 ay?15 yaş) olup 15'i erkek 22'si kadındı. Otuz yedi hastanın ikisine (%5,4) Nucleus 24 Contour model diğer 35 hastaya ise (%94,6) Medel COMBİ?40+ model koklear implant sistemi takıldı. Koklear implant 28 hastanın (%75,7) sağ kulağına, 9 hastanın (%24.3) da sol kulağına uygulandı. Olguların tümünü prelingual hastalar oluşturmaktaydı.Ayrıca hastaların ortalama preoperatif işitme kaybı ( 500, 1000 ve 2000Hz ortalamasına göre) 113.8 iken ; postoperatif işitme kaybı ( 500, 1000 ve 2000Hz ortalamasına göre) = 39.4 idi. Hastaların preoparatif ortalama konuşma fonasyon skorları % 0.54 iken, postoperatıf ortamla konuşma fonasyon skorları % 31.45 idi.SONUÇ:Genel olarak tüm takılan koklear implantlarda başarısızlık oranını %4,2 olarak tespit etmişlerdir. Bizim serimizde hasta sayısı az olmakla beraber hiç bir hastada cihaza bağlı başarısızlık tespit edilmemiştir. Hastalarda odyolojik olarak belirgin düzelme gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Cohlear implant is a device that stimulate cohlear nevre fibres by converting sound energy to electrical energy. In this study we evaluated the preoperative and post operative results of patients treated with cohlear implantation for very severe sensoryneural hearing loss.MATERIAL AND METHODIn this study 37 patients treated with Digisonic brand cohlear implant at İstanbul University Cerrahpasa Medical School ENT Department between 2007 and 2009 were included. Patients were evaluated audiologic tests, psychlogically and by imaging technices. Complications were evaluated surgically and dealing with device.RESULTSMean age of the patients is 6 years and 4 months (3 years 7 months-15 years). Fifteen of the patients were male and 22 were female. Two of the 37 patients (5.4%) were treated with Nucleus 24 Contour model implant and others (94.6%) were treated with Medel COMBI-40+ model implant. Devices were implanted to the right ear of 28 patients (75.7%) and lefte ar of 9 patients (24.3%). All patients were prelingual. Mean pre-operative hearing loss of the patients was 113.8 and mean post-operative hearing loss was 39.4. Mean pre-operative speech phonation score of the patients was 0.54% and mean post-operative score was 31.45%.CONCLUSIONUnfavorable results among all patients were 4.2%. In this study we had a smaller series of patients and no patients had unfavorable result due to device. Patients had significant audiological improvement.