Postlingual dönemde koklear implantasyon yapılan hastaların konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesinin değerlendirilmesi
Tez/sanat çalişmasi başliği (i̇ngilizce) evaluation of the quality of speech, spatial perception and hearing in patients with cochlear implantation in the postlingual period
- Tez No: 879317
- Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ MERAL BAŞARAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kulak Burun ve Boğaz, Otorhinolaryngology (Ear-Nose-Throat)
- Yıl: 2024
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Kapadokya Üniversitesi
- Enstitü: Lisansüstü Eğitim, Öğretim ve Araştırma Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Odyoloji Ana Bilim Dalı
- Bilim Dalı: Odyoloji Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 71
Özet
Koklear implantasyonun postlingual dönemde konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kalitesi üzerindeki etkisi işitme kayıplı bireylerin yaşam kaliteleri açısından önem arz eden konuların başında yer almaktadır. Çalışmanın amacı postlingual dönemde koklear implantasyon yapılan hastaların 'konuşma, uzaysal algı ve işitme kalitesinin değerlendirilmesidir. Bu çalışma Adıyaman Üniversitesi Kulak Burun Boğaz Anabilim Dalı polikliniğinde gerçekleştirilmiştir. Çalışmada demografik verilere ve bireylerin sağlık bilgilerine ilişkin 5 sorudan oluşan bir demografik bilgi formu ve Konuşma, Uzaysal Algı ve işitme Kalitesi Ölçeği (KUİK) kullanıldı. Her katılımcıya araştırmacı tarafından gerekli açıklamalar yapılarak bilgilendirilmiş onam formu imzalatılmıştır. Çalışmaya postlingual dönemde ileri-çok ileri derecede sensörinöral işitme kaybı nedeniyle koklear implant uygulanmış toplam 40 hasta dahil edilmiştir. Katılımcıların yaşları 21-65 arasında değişmekte olup yaş ortalaması 43.60±14.07 olarak hesaplanmıştır. Çalışmaya dahil edilenlerin %55'i kadın, %45'i ise erkektir. Çalışmaya dahil edilen katılımcıların koklear implant kullanma süresi 1-16 yıl arasında değişmekte olup ortalama koklear implant kullanma süresi ise 7.50±3.93 yıl olarak hesaplanmıştır. Katılımcılardan %70'inde koklear implant sağ tarafta iken %30'unda ise sol kulakta idi. Katılımcıların uzaysal algıları daha yüksek, konuşma algıları daha düşük bulunmuştur. Çalışmaya dahil edilen koklear implantlı bireylerin yaşı ile konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kaliteleri arasında ilişki saptanmamıştır. Katılımcıların cinsiyetine, eğitim durumuna göre konuşma algısı, uzaysal algı, işitme kalitesi düzeylerinde anlamlı bir farklılık olmadığı tespit edilmiştir (p>0.05). Katılımcıların koklear implant kullanma süresi ile konuşma algısı, uzaysal algı ve işitme kaliteleri arasında ilişki saptanmamıştır. Koklear implantın bulunduğu tarafın anlamlı bir farklılığa neden olmadığı görülmüştür.
Özet (Çeviri)
The effect of cochlear implantation on speech perception, spatial perception and hearing quality in the postlingual period is one of the most important issues in terms of quality of life of individuals with hearing loss. The aim of the study was to evaluate the quality of speech, spatial perception and hearing of patients who underwent cochlear implantation in the postlingual period. This study was carried out in the outpatient clinic of Adıyaman University, Department of Otorhinolaryngology. A demographic information form consisting of 5 questions about demographic data and health information of individuals and the Speech, Spatial Perception and Hearing Quality Scale (SPQQ) were used in the study. Each participant signed an informed consent form after the necessary explanations were made by the researcher. A total of 40 patients who underwent cochlear implantation for severe to profound sensorineural hearing loss in the postlingual period were included in the study. The ages of the participants ranged between 21-65 years with a mean age of 43.60±14.07 years. Of those included in the study, 55% were female and 45% were male. The duration of cochlear implant use of the participants included in the study varied between 1-16 years and the mean duration of cochlear implant use was calculated as 7.50±3.93 years. In 70% of the participants, the cochlear implant was in the right ear, while in 30% it was in the left ear. The participants had higher spatial perception and lower speech perception. There was no relationship between the age of the individuals with cochlear implants included in the study and speech perception, spatial perception and hearing quality. It was determined that there was no significant difference in the levels of speech perception, spatial perception and hearing quality according to the gender and educational status of the participants (p>0.05). There was no relationship between the duration of cochlear implant use and speech perception, spatial perception and hearing quality of the participants. It was observed that the side of the cochlear implant did not cause a significant difference.