Triple negatif meme kanseri tanılı hastalarda ALDH1 pozitifliğinin prognoz ile ilişkisi
The prognostic effect of the expression of ALDH1 in Triple negative breast cancer
- Tez No: 337791
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZEYNEP HANDE TURNA
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Onkoloji, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 46
Özet
Amaç: Triple-negatif meme kanserinin ER, PR ve HER2 gibi biyolojik belirteçlerden yoksun olması nedeniyle yeni belirteçlere ve prognostik faktörlere ihtiyaç vardır. Bu çalışmamızdaki amaç, TNMK hastalarında ALDH-1 pozitifliğinin kliniko-patolojik özellikler ve klinik prognoz ile ilişkisini saptamaktır. Hastalar ve Yöntem: Bu çalışmaya Cerrahpaşa Tıp Fakültesi İç Hastalıkları Anabilim Dalı, Tıbbi Onkoloji polikliniğinde 2000 ile 2012 yılları arasında takip edilen triple-negatif meme kanseri tanılı 87 hasta dahil edildi. Dosyalar ve parafin bloklarından elde edilen klinikopatolojik veriler ile birlikte hastalıksız sağkalım oranları hesaplanarak bu verilerin ve ALDH1 pozitifliğinin klinik prognostik değeri belirlendi. Bulgular: TNM evre I ve III, vasküler invazyon, KT endikasyonu ile HSK arasında anlamlı ilişki saptandı. TNM evre I ve II, evre II ve III, T evresi, N evresi, yaş, lenfatik invazyon, perinöral invazyon, histolojik grade (I+II ve III) ve ALDH1 boyanma ile HSK arasında istatistiksel ilişki saptanmadı. Tek değişkenli analizde anlamlı olan faktörler çok değişkenli analize alındı. Çok değişken analizinde herhangi bir faktörün tek başına HSK açısından önemi gösterilemedi. ALDH1 ekspresyonu ile tümörün patolojik özellikleri arasında da bir korelasyon saptanmadı. Sonuç: TNM evre I ve III, vasküler invazyon, KT endikasyonu ile HSK arasında anlamlı ilişki saptandı ancak bu faktörler çok değişken analizine alınınca herhangi bir faktörün tek başına HSK açısından önemi gösterilemedi. ALDH-1 ve onunla birlikte bakılan TNM evre I ve II, evre II ve III, T evresi, N evresi, yaş, lenfatik invazyon, perinöral invazyon, histolojik grade (grade I+II ve grade III) ile HSK arasında istatistiksel ilişki saptanmadı. ALDH1 ekspresyonu ile tümörün patolojik özellikleri arasında korelasyon saptanmadı.
Özet (Çeviri)
Objective: Understanding of other biological characteristics of Triple-negative breast cancer, identification of new markers is necessary due to the lack of biological markers like ER, PR and HER2. The purpose of this study was to investigate the prognostic effect of the expression of ALDH1 in TNBC and its relationship with the clinico-pathological features. Patients and Methods: In this study we included 87 patients followed between 2000 and 2012 in Cerrahpaşa Faculty of Medicine, Medical Oncology Clinic diagnosed with TNBC. The prognostic value of these clinical data and ALDH1 positivity were evaluated by determining disease-free survival and analysing clinicopathological data obtained from the files and paraffin blocks. Results: TNM stage I vs III, vascular invasion, chemotherapy indication were significantly associated with DFS. TNM stage I vs II, stage II vs III, T stage, N stage, age, lymphatic invasion, perineural invasion, histological grade (I+II vs III) and ALDH1 were not associated with DFS. Multivariable analyses didn't demonstrate any statistically significant relationship between TNM stage I vs III, vascular invasion, chemotherapy indication, ALDH1 and DFS. Conclusion: TNM stage I vs III, vascular invasion, chemotherapy indication were associated with DFS in the univariable analyses. However they didn't demonstrate any statistically significant relationship in the multivariable analyses. There was no statistically significant relationship between ALDH1, TNM stage I vs II, stage II vs III, T stage, N stage, age, lymphatic invasion, perineural invasion, histological grade (I+II vs III) and DFS and no correlation was found between ALDH1 expression and tumor?s pathological characteristics.