Dirençli hipertansiv hastalarda uç organ hasarıyla kan basıncı değişkenliği (Varyabilite) arasındaki ilişki
Relation between end organ damage and blood pressure variability in resistant hypertensive patients
  1. Tez No: 337792
  2. Yazar: RAHİB HASANOV
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYDIN TUNÇKALE
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Kardiyoloji, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: İç Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: İç Hastalıkları Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 29
Özet
Dirençli hipertansiyon konusu görünen o ki üzerinde çalışılması gereken önemli konulardan bir tanesi. Çalışmamızda taramaya alınan hastalar arasında 100 hasta değerlendirmeye uygun bulundu. Bu hastalardan 45 tanesi çeşitli nedenlerle çalışmadan çıkarıldı. Bu hastaların 40 tanesinde tip 2 diyabet saptandı. Üçünde ilk tansiyon ölçümünden sonraki ölçümlerde kan basıncı normal bulundu. İkisinde ise irtibat kurulamadı. Çalışmayı 55 hasta tamamladı. Bu hastalardan 23?si (% 41,8) erkek, 32?si (% 58,2) ise kadındı. Dirençli hipertansiyonlu hastalarda uç organ hasarıyla gün içinde kan basıncı değişkenliği arasındaki bağlantıyı araştırmayı amaçladık. Uç organ hasarı olarakta nefropati, retinopati ve kardiyovasküler yan etkilerini göz önünde bulundurduk. Özet olarak yaptığımız çalışmada dirençli hipertansiyon hastalarında uç organ hasarıyla kan basıncı değişkenliği arasında anlamlı bir ilişki saptanmadı.
Özet (Çeviri)
It is seen that resistant hypertension always be the most important topic ever.We choose 100 patients. Because of some problems take off the 45 patients from the study.40 of them are diabetis mellitus patients. And 3 of them although first blood pressure is high control blood pressures are all normal. 2 of them have end stage renal disease. 55 patients completed the study. 23 (%41.8) patients are male, 32 (%58.2) are female. Our aim is to look for the relation between end organ damage and blood pressure variability in resistant hypertensive patients. We accept the end organ damages as nephropathy, retinopathy and cardiovascular problems. As a summary we see that there is no meaningfull connection between end organ damage and blood pressure variability in resistant hypertensive patients.