Vücut kitle indeksinin (VKİ) tiroidektomi sonrası erken dönem sonuçlara etkisi
The effect of body mass index (BMI)on the early results of post-thyroidectomy
- Tez No: 337793
- Danışmanlar: PROF. DR. FADIL AYAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Genel Cerrahi, General Surgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Genel Cerrahi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 58
Özet
Giriş Vücutta yağ dokusu oranının artışı ile karakterize olan obezite hastalığının sıklığı tüm düyada giderek artış göstererek epidemik bir hastalık haline gelmiştir. Yapılan çalışmalarda, obez hastalarda yapılan çeşitli cerrahi işlemlerde morbidite ve mortalite riskinde artış gösterilmiştir. Paratiroid cerrahisindeki morbidite ve mortalite riski ile alakalı son zamanlarda birkaç çalışma bulunmaktadır. Ancak literatürde obez hastalarda tiroidektomi sonrası sonuçlar hakkında yeterli bilgi yoktur. Amaç Bu prospektif çalışmanın amacı, total tiroidektomi ameliyatı geçiren hastalarda obezitenin postop dönemde etkisini değerlendirmek ve görülebilecek olumsuzlukları en aza indirmektir. Gereç ve Yöntem İ.Ü. Cerrahpaşa Tıp Fakultesi Genel Cerrahi Anabilim Dalında Nisan ? Ağustos 2012 tarihleri arasında ameliyat edilen toplam 99 hasta çalışmaya dâhil edildi. Hastaların hepsine total tiroidektomi ameliyatı yapıldı. Hastalar 1-zayıf-normal kilolu, 2-fazla kilolu, 3-obez olmak üzere gruplara ayrıldı. Gruplar arasında insizyon boyutu, cerrahi süre, piyes ağırlığı, postoperatif ağrı, postoperatif erken komplikasyonlar, postoperatif drenaj miktarı, postoperatif hastanede kalış süresi değerlendirildi. Bulgular Hastaların 71?i kadın, 28?i erkek ve yaş ortalaması 50,4 yıl idi. Yaş, cinsiyet, sternomental mesafe, cerrahi süre, ağrı skoru (vizual, verbal), postoperatif drenaj miktarı, postoperatif hastanede kalış süresi, vokal kord paralizisi, hipokalsemi, reoperasyona neden olabilecek kanama, piyes ağırlığı ve insizyon boyutu açısındann gruplar arasında fark olmadığı gözlendi (p>0,05). Cerrahi süre ile piyes ağırlıkları arasında ilişki olmadığı gözlendi (rs=0,18). Piyes ağırlığı ile insizyon boyutu arasındaki ilişki değerlendirildi, pozitif yönde anlamlı, zayıf bir bağlantı olduğu gözlendi (rs=0,39). Yara yeri enfeksiyonu görülmedi. Sonuç Zayıf-normal kilolu, fazla kilolu ve obez hasta grupları arasında total tiroidektomi ameliyatı sonrası erken dönem sonuçlar ve komplikasyonlar açısından fark saptanmamıştır.
Özet (Çeviri)
Introduction The rate of obesity characterized by the ratio of the fat tissue in the body has increased all over the world and became an epidemic disease. Past reports has shown that obese patients who have undergone various surgical operations has increased risks of morbidity and mortality. There are a lot of workings about morbidity and mortality risks in parathyroid surgery. However there is not enough information about thyroidectomy outcomes in obese patients in literature. Purpose The purpose of this prospective study is to evaluate the effect of obesity in the post-op stage and minimize the disadvantages that can be seen in patients who have undergone thyroidectomy operation. Materials and Methods 99 patients in total were included to the study in I.U. Cerrahpasa Medicine Faculty Department of General Surgery between April and August 2012. All patients underwent thyroidectomy surgery. Patients were grouped as 1-underweight-normal weight, 2-overweight, 3-obese. Parameters were evaluated among these groups such as; incision length, operation duration, specimen weight, postop pain, postop early complications, amount of postop drainage, postop stay in the hospital. Findings 71 of the patients were women, 28 of them were men and the avarage of age was 50,4 years. No differences was monitored in terms of age, gender, sternomental length, operation duration, pain score (visual,verbal), amount of postop drainage, postop stay in the hospital, vocal cord paralysis, hypocalcemia, bleeding that can lead to reoperation, specimen weight and icision length among the groups (p>0,05). No relation between operation duration and specimen weight was observed (rs=0,18). Relation between specimen weight and incision length was evaluated and a positively meaningful yet weak connection was observed (rs=0,39). No wound infection was seen. Conclusion No differences in early results and complications were determined after total thyroidectomy surgery among underweight-normal weight, overweight and obese patient groups.