On yılın üzerinde multipl skleroz hastalığı olan hastalarda klinik özürlülük üzerine etkili faktörler
Factors affecting disabilitiy on multiple sclerosis patients with disease duration greater then ten years
- Tez No: 337795
- Danışmanlar: PROF. DR. SABAHATTİN SAİP
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroloji, Neurology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Nöroloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 111
Özet
Multipl skleroz merkezi sinir sisteminin; inflamasyon, demiyelinizasyon, aksonal kayıp ve astrogliozis ile karakterize, ön planda ak maddenin tutulduğu, korteks ve derin gri cevheri de etkileyebilen fokal inflamatuar-demiyelinizan plaklarla karakterize kronik bir hastalığıdır. Hastaların %85?i ataklarla seyreden Relapsing Remitting (RRMS) tipinde, %15?i başlangıçtan beri ilerleyen Primer Progresif tiptedir (PPMS). RRMS hastalarının herhangi bir dönemde ilerleyici özellik kazanması durumunda Sekonder Progresif (SPMS) alt tipinden bahsedilebilir. Bu çalışmada 10 yılın üzerinde Multipl Skleroz hastalığı olan hastalarda klinik özürlülük üzerine etkili faktörlerin belirlenmesi hedeflenmiştir. Çalışmaya 50,65 yaş ortalaması olan ve kadın erkek oranı 2,82/1 olan 222 hasta dahil edilmiştir. EDSS 3 ve EDSS 6?ya ulaşma süreleri sırasıyla 23,16 ve 34,85 yıl olarak hesaplanmıştır. Çalışmada motor semptomlarla başlangıç, geç başlangıç yaşı, ilk iki atak arasındaki sürenin kısa olması ve progresif hastalık tipleri kötü prognoz belirteçleri olarak saptanmıştır. Hastalık başlangıcında paraparezi ve nistagmus?un varlığı kötü prognostik faktör iken, optik sinir tutulumunun iyi prognostik faktör olduğu saptanmıştır.
Özet (Çeviri)
Multiple Sclerosis is a inflamatory, demyelinating disease of central nervous system in wich axonal loss and astrogliosis is also seen. Disease affect mainly cerebral white matter but even at early stages cortical and deep gray matter involvement is noted. Disease course of Relapses and remissions are seen 85% of the patients. 15% of the patients progresses from the start of the disease. Relapsing Remitting patients can evolve to a secondary progressive phase during the disease course. The aim of this study was to determine prognostic factors on disability on patients whose disease duration was more than ten years long. In this study, we selected 222 patients whose median age was 50,65. Female to male ratio was 2,82/1. Their time to reach disability milestones of EDSS 3 and 6 were 23,16 and 34,85 years respectively. Disease onset with motor symptoms, onset at advanced age, shorter time between firs two relapses and progressive disease are found to be bad prognostic factors. Presence of paraparesia and nystagmus is also found to be a bad prognostic factor, meanwhile optical nerve involvement at disease onset is recorded as a good prognostic factor.