Multifokal göz içi lens uygulanan olgularda klinik sonuçlar
Clinical outcomes in patients with multifocal intraocular lens
  1. Tez No: 337794
  2. Yazar: AKASJA ŞAİPİ
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. ERDOĞAN CİCİK
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Göz Hastalıkları, Eye Diseases
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Göz Hastalıkları Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 91
Özet
Amaç: Multifokal göz içi lens uygulanan olgularda klinik sonuçların değerlendirilmesi. Gereç ve yöntem: Kliniğimizde Kasım 2010 ile Haziran 2011 tarihleri arasında komplikasyonsuz fakoemülsifikasyon ameliyatı uygulanmış ve multifokal GİL ( göz içi lens) implante edilmiş olan 20 hastanın 40 gözü retrospektif olarak incelendi. Postoperatif düzeltilmemiş binoküler ve monoküler uzak, yakın ve ara mesafe görme keskinlikleri ile düzeltilmiş binoküler ve monoküler uzak, yakın ve ara mesafe görme keskinlikleri, binoküler ve monoküler kontrast duyarlılık: 3 Ciclys per degre (cpd), 6 cpd, 12 cpd ve 18 cpd glare ve glaresiz frekanslarında, yakın binoküler ve monoküler kontrast duyarlılılık, göz içi basınç ve genel memnuniyet altı ay boyunca takip parametreleri olarak kullanıldı. Bulgular: Binoküler ve monoküler düzeltilmemiş ve düzeltilmiş görme keskinlikleri tüm mesafelerde istatistiksel olarak fark bulunmadı (p>0,05). Binoküler ve monoküler kontrast duyarlılıkta tüm frekanslarda istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Monoküler ve binoküler yakın kontrast duyarlılıkta istatistiksel olarak anlamlı fark bulunmadı (p>0,05). Postoperatif dönemde göz içi basıncında bir artış izlenmedi. Binoküler ve monoküler görmede genel memnuniyet 1. Gün- 1.
Özet (Çeviri)
Purpose: To evaluate the clinical outcomes in patients with multifocal intraocular lens. Materıal And Method: In this study; forty eyes of twenty patients that were performed phacoemulsification surgery without any complications and implanted multifocal intraocular lens which followed up between 2010-2011 in our clinic was evaluated. Following parameters that were used during sixth month where; uncorrected best visual acuity far, near and intermediate, corrected best visual acuity far, near and intermediate, contrast sensitivy in 3 ciclys per degre(cpd)with and without glare, contrast sensitivy in 6cpd with and without glare, contrast sensitivy in 12 cpd with and without glare, contrast sensitivy in 18 cpd with and without glare, near contrast sensitivy, intraocular pressure and overall satisfaction. Results: There was not any statistically significant difference (p>0,05) in all distances at monocular and bilateral uncorrected and corrected best visual acuity. There was not any statistically significant difference (p>0,05) in all frequencies of monocular and bilateral contrast sensitivy. There was not any statistically significant difference (p>0,05) in near of monocular and bilateral contrast sensitivy. During the follow up time there was no rise in intraocular pressure.