Subakromial sıkışma sendromunun orta dönem doğal seyri
Medium term natural history of subacromial impingement syndrome
- Tez No: 337797
- Danışmanlar: PROF. DR. MUHARREM BABACAN
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Ortopedi ve Travmatoloji, Orthopedics and Traumatology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Ortopedi ve Travmatoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 122
Özet
Amaç: Rotator manşet tendonlarında yırtık olmayan ve subakromial sıkışma (SAS) tanısı ile konservatif tedavi önerilen hastalarda; hastalığın orta dönem seyrini, takip sonuçlarını ve bu seyirde etkili olan ilk başvuru esnasındaki faktörleri ortaya koymayı amaçladık. Yöntem: Mart 2002 ve Ağustos 2005 arasında SAS tanısı konularak konservatif tedavi önerilen 63 hasta çalışmaya alındı. Hastaların ilk muayene kayıtlarından cinsiyet, yaş, meslek, boy, kilo, dominant ekstremite, ek hastalıkları ve süreleri, kullanılan ilaçlar, sigara ve alkol kullanımı, vücut kitle indeksi (VKİ), MR sınıflaması ve omuz muayene skorları elde edildi. Hastalar son kontrole çağırıldı ve hastalardan alınan bilgiler doğrultusunda takip süresi içinde geçirdikleri atak sayısına göre; atak görülmeyen (Grup 1), ataklarla seyreden (Grup 2) ve kronik ağrılı (Grup 3) hastalar olarak üç gruba ayrıldı. Bu gruplandırmaya etki edebilecek ilk başvuru anındaki faktörler gruplar arasında karşılaştırıldı. Bulgular: Takip sürecinde 63 hastanın 7?si ameliyat olmuştu. Ortalama takip süresi 8,45±0,91 yıl olarak hesaplandı. Grup 1?de 16 (%25,3), Grup 2?de 28 (%44,4), Grup 3?te 19 (%30,1) hasta mevcuttu. Gruplar arasında cinsiyet, dominant taraf, tutulum tarafı, alkol ve sigara kullanımı, ek hastalık ve ağrıyı başlatan neden açısından anlamlı farklılık yoktu. Grup 2?nin yaş ortalaması (51,11±10,14), Grup 1?den (42,43±11,88) anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,038). Grup 3?ün VKİ ortalaması (27,62±3,90), Grup 1?den (24,32±4,20) anlamlı olarak yüksek saptandı (p=0,034). Şikâyetlerin başlamasından başvuru anına kadar geçen sürenin 3 aydan az olduğu hastaların Grup 1?de (p=0,001), 3-6 ay arasında olduğu hastaların ise Grup 2 ve Grup 3?te (p=0,027) anlamlı olarak fazla olduğu saptandı. MR sınıflamasında Tip 1 SAS saptanan hastalarda takip sırasında hiç atak görülmeme oranı anlamlı olarak yüksek (p=0,038) saptandı. Constant skoru (69,56±10,76) ve ASES skoru (57,81±13,90) Grup 1?de anlamlı olarak yüksek saptandı. Çıkarımlar: Yaşı göreceli olarak genç, VKİ düşük, şikâyeti 3 aydan daha kısa süreli, MR sınıflamasında Tip 1 SAS ve omuz muayene skorları yüksek olan hastalarda konservatif tedavi ile tamamen iyileşme ihtimalinin yüksek olduğunu düşünmekteyiz.
Özet (Çeviri)
Purpose: Our purpose was to evluate the natural history of the subacromial impingement syndrome (SIS) and factors that effect the course of this syndrome in conservtively treated patients without rotator cuff tear. Method: We included 63 patients which were diagnosed as SIS and treated conservatively between March 2002 and August 2005. Informations about patients? age, sex, profession, weight, height, body-mass index (BMI), dominant extremity, tabacco and alcohol consumption, co-morbidities, medicine intake, shoulder physical examination scores and MRI classificaton were obtained from initial medical records. Patients asked about the recurrences during follow-up period and divided into three subgroups as; group 1: has no attack, group 2: has relapsing course and group 3: has chronic course. Factors at the time of the first application, that may affect these groups were compared between groups. Results: 7 of the 63 patients were operated in the course of follow-up period. The mean follow-up duration was calculated as 8,45±0,91 years. There were 16 (%25.3) patients in group 1, 28 (% 44.4) patients in gorup 2 and 19 (%30,1) patients in group 3. No significant difference was obtained between groups about sex, dominant extremity, alcohol and tabacco consumption, co-morbidities and the cause of pain. The mean age of group 2 (51,11±10,14) was significantly higher than mean age of group 1(42,43±11,88)(p=0,038). The mean BMI value of group 3 (27,62±3,90) was significantly higher than BMI value of group 1(24,32±4,20) (p=0,034). Duration of symptoms before first visit was less than 3 months in group 1 (p=0,001), whereas between 3 and 6 months in group 2 and 3(p=0,027). There was significant difference between initial MRI classification of groups. Most of the patients that had type 1 SIS in their MRI had no attack (p=0,038). Also Constant (69,56±10,76) and ASES (57,81±13,90) scores were sigificantly higher in group 1. Conclusion: Among the conservetively treated patients that younger, have lower BMI, shorter symptomatic period, type 1 SIS in their MRI and higher shoulder examination scores at the first evaluation are more likely to complete recovery.