Subakromial sıkışma sendromunun rehabilitasyonunda lazer tedavisinin etkinliği
The effects of laser therapy on the rehabilitation of subacromial impingement syndrome
- Tez No: 195372
- Danışmanlar: PROF.DR. ARZU RAZAK ÖZDİNÇLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon, Physical Medicine and Rehabilitation
- Yıl: 2007
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fiziksel Tıp ve Rehabilitasyon Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 84
Özet
Çalışmamız subakromiyal sıkışma sendromunun rehabilitasyonunda lazer tedavisinin etkinliğini araştırmak için 40 olgu üzerinde gerçekleştirildi. Olgular rastlantısal yöntemle 2 gruba ayrıldı. 1. Gruba (lazer grubu) palpasyonla hassas noktalara lazer ,2. Gruba (plasebo lazer grubu) ise plasebo lazer uygulandı. Olguların tümüne; Wand, kapsül germe, elastik bant ile kuvvetlendirme, aktif yardımlı eklem hareket açıklığı egzersizleri yapıldı ve egzersizlerden sonra coldpack uygulandı. Ayrıca olgulara egzersizler için ev programı verildi ve egzersizlerden sonra coldpack uygulamaları istendi. Olgular, haftada 5 gün ve 3 hafta süresince toplam 15 seans tedaviye alındı. Tedaviye başlamadan önce ve 3 hafta sonra tedavi bitiminde olguların ağrı ve fonksiyonelliği; Constant Skoru, Vizüel Analog Skala (VAS), Kol, Omuz ve El Sorunları Anketi (KOESA), Omuz Ağrı ve Disabilite İndeksi (OADİ) ile değerlendirildi. Eklem hareket açıklığını (EHA) değerlendirmek için gonyometrik ölçüm, kas gücünü değerlendirmek için ise Nicholas Manuel Hand-held dinamometre ile izometrik ölçüm yapıldı. Çalışmanın veri analizinde SPSS 10.0 istatistik programı kullanıldı. p ? 0,05 (iki yönlü) değerler istatistiksel olarak anlamlı kabul edildi. Grupların başlangıç değerleri ?Independent Sample t test? ve ?Mann Whitney U test? ile karşılaştırıldı. Her iki grubun tedavi öncesi ve sonrası sonuçları ?Paired Samples t-test? ve ?Willcoxon Signed Ranks Test? ile değerlendirildi. İki grubun karşılaştırılması ise ?Mann Whitney U test? ile yapıldı. Sonuç olarak lazer ve plasebo lazer uygulanan iki grupta da kas gücü ölçümlerinde tedaviden sonra istatistiksel olarak anlamlı bir artış bulunmadı. Constant Skorun EHA ölçümünde plasebo lazer uygulanan grupta abduksiyon ve internal rotasyonda anlamlı artış görülmezken diğer EHA ölçümleri ve lazer uygulanan gruptaki tüm EHA ölçümlerinde istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur (p?0.05). VAS, Constant Skor, KOESA ve OADI değerlendirmesinin tüm parametrelerinde de her iki grupta istatistiksel olarak anlamlı artış bulunmuştur. Ancak iki grup karşılaştırıldığında istatistiksel olarak lazerin plasebo lazere üstünlüğü bulunamamıştır (p>0.05). Lazerin egzersiz tedavisi ve coldpack uygulanmasına ek bir fayda sağlamadığı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
Our study was performed on 40 subjects for investigating the effects of laser therapy on the rehabilitation of subacromial impingement syndrome. The subjects were randomly divided in two groups. Laser was applied on the palpational sensitive points on Group I (laser group) and plasebo laser for Group II (plasebo laser). All subjects were carried out Wand exercises, stretching of the posterior and inferior capsule, internal rotation exercises, strengthening of the rotator cuff with theraband and active assistive ROM exercises. In addition, all the exercises were continued as home program. Coldpack was applied after the treatment in clinic and at home. The subjects were treated in weekdays, 5 days and 3 weeks totally 15 sessions. The subjects were assessed before and after the treatments for pain and function with Constant?s scale, Visuel Analog Scale, Disabilities of the Arm, Shoulder and Hand (DASH) and Shoulder Pain and Disability Index (SPADI). For Range of Motion (ROM) were used goniometer and for muscle strength Nicholas hand held dinamometer. SPSS 10.0 Statistical program was used in data analysies of the study. p ? 0,05 ( two-tailed) was accepted significant. Initial values of the groups were compared by ?Independent sample t test? and ?Mann Whitney U test?. Pre- and post-treatment results of each groups compared by ?Paired Samples t-test? and ?Willcoxon Signed Ranks Test?. Comparison of the both groups was performed by ?Mann Whitney U test?. As a result, any improvement hasn?t found in muscle strength after treatment in both groups. While there was no significant improvement in plasebo group in abduction and internal rotation of Constant Score ROM, but there were all other ranges of Constant were improved significantly and all Constant score ROM were improved significantly (p? 0.05). Significant improvements were found in VAS, other parameters of Constant Score, all parameters of KOES, OADI. But when the groups were compared with each other, there was no difference in treatment effect (p >0.05). We concluded that laser doesn?t give any additional benefit to the exercise tereatment and cold pack application.