Glutaminin travmatik oral mukoza lezyonu iyileşmesi üzerine etkileri
Effects of glutamine on healing of traumatic oral mucosal lesions
  1. Tez No: 337805
  2. Yazar: SEDAT AKBAŞ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. AYŞE PERVİN SUTAŞ BOZKURT
  4. Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
  5. Konular: Anestezi ve Reanimasyon, Anesthesiology and Reanimation
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
  11. Ana Bilim Dalı: Anesteziyoloji ve Reanimasyon Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Glutaminin; asit ? baz dengesinin sağlanmasında, protein dönüşümü sağlanmasında, amonyak metabolizmasının düzenlenmesinde, katabolik durumlarda (sepsis, travma, postoperatif dönem vb.) ve immun sistemin güçlenmesinde önemli görevleri bulunmaktadır. Kanda en çok bulunan aminoasit olmasına rağmen enteral veya parenteral nutrisyonda yeterli miktarda bulunmamaktadır. Oral mukozanın inflamasyonu olarak tanımlanan oral mukozit, fırsatçı oral enfeksiyonlara giriş kapısı oluşturmakta, bakteriyemi, fungemi ve sepsis gibi ölümcül komplikasyonlara neden olarak hastanede yatma süresinin uzatır ve maliyeti arttırır. Çalışmamızda (n=21) tüm sıçanlararın ağız içerisinde travmatik oral mukozit oluşumu sağlandı. Kontrol grubunda sadece oral mukozit oluşumu sağlandı ve herhangi bir tedavi uygulanmadı. Çalışma gruplarında ise parenteral, enteral ve topikal oral glutamin tedavisi uygulandı. Deneklerdeki oral mukozit iyileşmesi makroskopik olarak gözlendi. İlaç uygulaması bittikten sonra sakrifiye edilen deneklerden piyes alınarak histopatolojik (epitel proliferasyonu, akut iltihap bulguları, damar proliferasyonu ve fibrozis) ve biyokimyasal (SOD, GSH-Px, MDA ve HYP) değerlendirme yapıldı. Çalışmada histopatolojik incelemede; akut iltihap bulguları açısından kontrol grubu ile parenteral grubu ve enteral grubu arasında, epitel proliferasyonu açısından kontrol grubu ile parenteral grubu arasında, fibrozisde kontrol grubu ile oral grubu arasında anlamlı derecede fark (p< 0,05) bulunmuştur. Makroskopik inceleme ve damar proliferasyonu açısından gruplar arasında fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
Glutamine has an important function in regulation of acid ? base balance, protein turnover, ammonia metabolism, catabolic situations and enhancing immune system. Glutamine has significant role in wound healing and is the most abundant amino acid in blood while not available at sufficient amount in enteral or parenteral nutrition. Oral lesions, are defined by the inflammation of oral mucosa, compromised by damage of epithelial tissue with impairment of saliva barrier, damage of epithelial cells and frequent ulcerations. Oral lesions cause to opportunistic oral infections by inflicting mucosa damage and fatal complications like bacteremia, fungemi and sepsis. Prevention, treatment and care of the oral mucosa lesions are very important for causing to many kinds of clinical and economic problem in patients. In this experimental study, 21 Wistar albino rats with range 250?300 g weights were studied and rats divided into 4 groups. Traumatic oral mucositis in the mouth was performed to all rats after intraperitoneal administration of anesthesia. In the control group; only the oral mucositis was provided and no treatment was applied. In the study groups; Glutamine treatment was applied by parenteral (total 0,4 mg/kg/day), enteral and oral (total 1 g/kg/day) in 5 days for 2 times a day. Healing of oral mucositis of rats were observed in macroscopically. Rats were sacrificed after the drug administration and biopsy was taken for histopathological (epithelial proliferation, signs of acute inflammation, vascular proliferation and fibrosis parameters) and biochemical (SOD, GSH-Px, MDA ve HYP parameters) evaluation. Histopathological examination of the biopsies as below; 1. In terms of signs of acute inflammation; there was significant difference between control group and parenteral / oral group (p< 0,05). 2. In terms of epithelial proliferation; there was significant difference between control group and parenteral group (p< 0,05). 3. In terms of fibrosis; there was significant difference between control group and oral group (p< 0,05). 4. There was no difference between groups in respect to macroscopic view of proliferation of vessels.