Polikistik over sendromlu gebelerde gebelik komplikasyonları
Pregnancy complications of women with polycyctic ovary syndrome
- Tez No: 337812
- Danışmanlar: PROF. DR. HASAN HAKAN SEYİSOĞLU
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: İstanbul Üniversitesi
- Enstitü: Cerrahpaşa Tıp Fakültesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 77
Özet
Amaç: PCOS? lu kadınların GDM ve preeklampsi gibi komplikasyonlar başta olmak üzere gebelik komplikasyonlarını normal gebe kadınlarda gelişen komplikasyonlar ile karşılaştırmak. Yöntem: PKOS' un gebelik komplikasyonları üzerine etkisini araştırmak için 2002 ile 2011 yılları arasında Cerrahpaşa Tıp Fakültesi Tüp Bebek Merkezinde ICSI yöntemi kullanılarak gebe kalan aynı yaş ve vücut kütle indeksine sahip PKOS tanısı olan gebe kadınlarla PKOS tanılı olmayan normal gebe kadınların gebelik komplikasyonları retrospektif olarak karşılaştırıldı. Gebelik komplikasyonları daha sık görülen çoğul gebelik hikayesi olanlar ve gebelik öncesi gebelik komplikasyonlarını artırabilecek hipertansiyon, diyabet, kollajen ve vasküler doku hastalıkları ve sigara kullanma öyküsü olanlar çalışma grubundan çıkarıldı. Çalışmamız öncelikle anabilimdalı akademik kurulunda tartışılıp kabul edildikten sonra İstanbul Üniversitesi Cerrahpaşa Tıp Fakültesi ?Etik Kurul? onayının alınmasını takiben yürütülmüştür. Bulgular: Polikistik over sendromlu hastalar ve kontrol grubu gebelik komplikasyonlarına göre karşılaştırıldığında erken gebelik kaybı ve gestasyonel diabetes mellitus istatistiksel olarak anlamlı bulundu. (Sırasıyla p:0.005, p:0.013). Erken gebelik kaybı ve gestasyonel diyabet ile yaş, vücut kütle indeksi, gebelik sırasındaki kilo alımı, açlık glukoz, açlık insulin ve HOMA-IR değeri etkileşimi pearson korelasyon analizi ile incelendi. Erken gebelik kaybı için gebelik sırasındaki kilo alımı negatif korelasyon gösterirken, gestasyonel diyabet için yaş, açlık glukoz, açlık insulin ve HOMA-IR pozitif korelasyon gösterdiği bulundu.(Erken gebelik kaybı için p:0.001; Gestasyonel diyabet için sırasıyla p:0.005,p:0.001,p:0.003,p:0.001) Sonuç: Polikistik over sendromunda erken gebelik kaybı ve gestasyonel diabetes mellitus sıklığı fazladır.Bu nedenle PKOS' lu gebelere yaklaşımda, özellikle obezitenin eşlik ettiği olgularda bu özellikler açısından daha dikkatli olunmalıdır.
Özet (Çeviri)
Objective: To compare the pregnancy complications especially Gestational Diabetes Mellitus(GDM) and preeclampsia of women with Polycyctic Ovary Syndrome (PCOS) with regular pregnant women. Methods: To investigate the impact of PCOS on pregnancy complications, we compared retrospectively the pregnant PCOS patiens with regular pregnant women who have same age and body mass index; whom achieved conception by ICSI at Cerrahpaşa Medical Faculty Obstetrics and Gynecology Department, In Vitro Fertilizatio Unit; between years 2002-2011. The multiple pregnancies, since the complications of pregnancy seen more often, and conditions such as hypertension, diabetes, collagen and vascular diseases and cigarette smoking which may attribute to the pregnancy complications were excluded from th study group. Our study was first discussed and accepted by our department?s academic board and it was held after being approved by Istanbul University Cerrahpaşa Ethics Committee of the Faculty of Medicine Findings: While patients with PCOS compared with control group over the pregnancy complications, early pregnancy loss and gestational diabetes were found statistically significant(respectively p:0.005, p:0.013) The interaction between early pregnancy loss and gestational diabetes with age, body mass index, gestational weight gain, fasting glucose, fasting insulin and HOMA-IR values were investigated with Pearson correlation analysis. While the gestational weight gain was negatively correlated with early pregnancy loss; age, fasting glucose, fasting insulin and HOMA-IR were positively correlated with gestational diabetes(p:0.001 for Early Pregnancy Loss; p:0,005, p:0.001, p:0,003, p:0.001 respectively for gestational diabetes). Conclusion: Early pregnancy loss and gestational diabetes are seen more often in polycyctic ovary syndrome. Therefore, one should be more careful while approaching to the pregnant women who have PCOS especially accompanied with obesity.