Polikistik over sendromu olan ve olmayan gebelerde gestasyonel diabetes mellitus belirteci olarak PAPP-A'nın yeri
The place of PAPP-A as a marker of gestational diabetes mellitus in pregnant women with and without polycystic ovarian syndrome
- Tez No: 937432
- Danışmanlar: PROF. DR. MÜZEYYEN GÜLNUR ÖZAKŞİT
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Kadın Hastalıkları ve Doğum, Obstetrics and Gynecology
- Yıl: 2025
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bilimleri Üniversitesi
- Enstitü: Ankara Bilkent Şehir Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Kadın Hastalıkları ve Doğum Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 73
Özet
Çalışmanın Amacı: Gestasyonel diyabet (GDM), gebelikte sık görülen bir metabolik bozukluk olup hem anne hem de fetus üzerinde ciddi komplikasyonlara yol açabilir. GDM'nin tanısı genellikle 24-28. gebelik haftalarında konulmakta ve bu durum erken müdahale fırsatlarını sınırlamaktadır. Bu çalışmanın amacı, gebeliğin ilk trimesterinde anöploidi taraması için hastalardan alınan kan örneğinden ölçülen serum Gebelikle İlişkili Plazma Proteini-A (PAPP-A) düzeylerinin, özellikle GDM gelişim riski yüksek olan Polikistik Over Sendromu (PCOS) tanılı gebelerde, GDM için bir ön belirteç olarak kullanılabilirliğini araştırmaktır. Gebeliğin ilerleyen haftalarında GDM gelişen gebelerde herhangi bir rutin birinci trimester biyokimyasal belirtecinin değişip değişmediğinin belirlenmesi risk altındaki kadınların erken saptanmasını ve GDM ile ilişkili komorbiditeler azaltmak için gerekli müdahaleleri kolaylaştırabilir. PCOS'ta da değişiklik gösterdiği çeşitli çalışmalarla gösterilen bu biyokimyasal belirteç sayesinde, PCOS olan gebelerde gebeliğin çok erken haftalarından itibaren daha özellikli takip ve tedavi mümkün olabilir. Gereç ve Yöntem: Ocak 2021 ve Ocak 2023 tarihleri arasında rutin antenatal bakım dahilinde Ankara Bilkent Şehir Hastanesi Kadın Hastalıkları ve Doğum Antenatal Polikliniğine birinci trimester tarama testi için başvuran 11+0 ve 13+6 gebelik haftaları arasında olan ve İkili Tarama Testini yaptırmış olan 21026 gebe hastane kayıtlarında saptanmıştır. 21.026 gebenin 1882 sinin OGTT taraması ile GDM tanısı almış olduğu belirlenmiştir. 1882 gebenin sadece 48'inin gebelik öncesinde PCOS tanısı alıp hastanemizde doğum yaptığı ve dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini sağladığı sistem görüntüleme raporları, doktor notları ve laboratuvar verilerinden tespit edilmiştir. Bu 48 hasta 1. grup olarak çalışmaya alınmıştır. İkili tarama testini yaptırmış ve OGTT taraması ile GDM tanısı almış 1882 gebeden PCOS tanısı olmayan ve hastanemizde doğum yapmış olan 50 gebe rastgele seçilerek 2. grup olarak çalışmaya dahil edilmiştir. GDM tanısı almış 1882 hasta dışında kalan ikili tarama testini yaptırmış, OGTT taraması ile GDM tanısı almamış, PCOS tanısı olmayan, hastanemizde doğum yapan ve dahil edilme ve hariç tutulma kriterlerini sağladığı sistem görüntüleme raporları, doktor notları ve laboratuvar verilerinden tespit edilen rastgele 50 hasta ise kontrol grubu olarak seçilmiştir. Toplamda 148 gebe çalışmaya alınmıştır. Çalışmamızda araştırma popülasyonunu oluşturan kadınların yaş, gebelik sayıları, antenatal muayenede ikili tarama testinin yapıldığı gündeki gebelik haftası, hastanın ağırlığı, CRL ve NT ölçümü, PAPP-A değeri, ikinci trimesterin sonlarında OGTT 50-100 veya 75 gr ile yapılan GDM taraması değerlerine bakılmıştır. Doğum sonuçları, doğumdaki gebelik haftaları ve bebeklerin doğum ağırlıkları ve yenidoğan yoğun bakım ihtiyacına ilişkin bilgiler toplanmıştır. Bulgular: Çalışmaya toplamda 148 gebe dahil edilmiştir. Katılımcıların yaş ortalaması 30,2±4,8 yıl, ağırlık ortalaması ise 69,0±12,1 kg olarak tespit edilmiştir. Gebelerin %67,6'sı PCOS tanısı almazken, %32,4'ü gebelik öncesinde PCOS tanısı almıştır. PCOS tanısı olan ve olmayan gebeler arasında yaş, ağırlık, CRL, NT ölçümleri, PAPP-A değerleri ve doğum sonuçları açısından anlamlı bir fark bulunmamıştır.
Özet (Çeviri)
ABSTRACT Aim: Gestational diabetes mellitus (GDM) is a common metabolic disorder during pregnancy that can lead to serious complications for both the mother and the fetus. GDM is typically diagnosed between the 24th and 28th weeks of pregnancy, limiting opportunities for early intervention. This study aims to investigate the potential use of serum PAPP-A levels, measured from blood samples collected during first-trimester aneuploidy screening, as a predictive marker for GDM, particularly in pregnant women with Polycystic Ovary Syndrome (PCOS), who are at higher risk for developing GDM. Identifying any changes in routine first-trimester biochemical markers in pregnancies that later develop GDM could facilitate early detection of women at risk and enable timely interventions to reduce GDM-associated comorbidities. By utilizing this biochemical marker, which has been shown in various studies to exhibit alterations in PCOS, more specialized monitoring and treatment can be initiated from the very early weeks of pregnancy for women with PCOS. Materials and Methods: Between January 2021 and January 2023, a total of 21.026 pregnant women between 11+0 and 13+6 weeks of gestation, who underwent first-trimester screening tests as part of routine antenatal care at the Antenatal Clinic of the Department of Obstetrics and Gynecology at Ankara Bilkent Şehir Hastanesi, were identified. Among these, 1,882 pregnant women were determined to have been diagnosed with gestational diabetes mellitus (GDM) through OGTT screening. Of the 1,882 women, only 48 were identified through system imaging reports, physician notes, and laboratory data as having a pre-pregnancy diagnosis of PCOS, delivering at our hospital, and meeting the inclusion and exclusion criteria. These 48 patients were included as Group 1 in the study. From the 1,882 pregnant women who underwent OGTT screening and were diagnosed with GDM, 50 women without a diagnosis of PCOS and who delivered at our hospital were randomly selected and included as Group 2. Additionally, from the remaining group of pregnant women who underwent first-trimester screening tests, did not receive a diagnosis of GDM through OGTT screening, did not have PCOS, delivered at our hospital, and met the inclusion and exclusion criteria based on system imaging reports, physician notes, and laboratory data, 50 women were randomly selected to form the control group. In total, 148 pregnant women were included in the study. In our study, data were collected on the age, number of pregnancies, gestational week on the day the first-trimester screening test was performed, patient weight, CRL and NT measurements, PAPP-A levels, and GDM screening results using either 50g, 75g, or 100g OGTT in the late second trimester. Information regarding birth outcomes, gestational weeks at delivery, birth weights of the newborns, and the need for neonatal intensive care were also gathered. Conclusion: A total of 148 pregnant women were included in the study. The mean age of the participants was 30.2±4.8 years, and the mean weight was 69.0±12.1 kg. While 67.6% of the participants had no diagnosis of PCOS, 32.4% were diagnosed with PCOS prior to pregnancy. No significant differences were observed between women with and without PCOS in terms of age, weight, CRL, NT measurements, PAPP-A levels, and birth outcomes.