Omurilik travması oluşturulan ratlarda simvastatinin intraperitoneal,subkutanöz ve oral yoldan verilmek suretiyle nöroprotektif etkinliğinin histopatalojik ve biyokimyasal olarak araştırılması
Histopatalogical and biochemical investigation of the neuroprotective effectiveness of simvastatin by intraperitoneal, subcutanous and oral direction in rats with spirinal cord trauma
- Tez No: 707343
- Danışmanlar: PROF. DR. METE KARATAY
- Tez Türü: Tıpta Uzmanlık
- Konular: Nöroşirürji, Neurosurgery
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Sağlık Bakanlığı
- Enstitü: Ankara Eğitim ve Araştırma Hastanesi
- Ana Bilim Dalı: Beyin-Sinir ve Omurilik Cerrahisi Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 59
Özet
AMAÇ: Bu çalışmada, sıçan Spinal Kord Yaralanma (SKY) modelinde simvastatinin olası nöroprotektif etkilerini biyokimyasal ve histopatolojik testler yardımıyla belirlemeye çalıştık. YÖNTEMLER: Sıçanlar 5 gruba ayrıldı: 1) Kontrol grubu , 2) Travma grubu 3) SKY sonrası 10 mg/kg intraperitoneal simvastatin verilen grup, 4) SKY sonrası 10 mg/kg oral simvastatin verilen grup, 5) SKY sonrası 10 mg/kg intratekal simvastatin verilen grup. Tedavi sonrası tüm sıçanlar sakrifiye edildi; biyokimyasal ve histopatolojik değerlendirme için kan ve omurilik örnekleri alındı. BULGULAR: Gruplar ödem ve inflamasyon durumu açısından karşılaştırıldığında simvastatin alan grupların skorları kontrol ve travma gruplarına göre daha iyiydi (sırasıyla p=0,001 ve p=0,038). 3 tedavi grubu (oral, intraperitoneal ve subkutan simvastatin grupları) kendi aralarında inflamasyon, kanama ve ödem açısından karşılaştırıldığında gruplar arasında anlamlı fark bulunmadı (sırasıyla p=0.112, p=0.797 ve p=0.188) . NSE ve S100B seviyeleri tedavi gruplarında plasebo grubuna göre anlamlı derecede düşüktü (sırasıyla p=0.039 ve p=0.004). SONUÇ: Biyokimyasal ve histopatolojik bulgularımıza göre simvastatin 10 mg/kg sıçanlarda SKY modelinde uygulama yolu ne olursa olsun olumlu bir etkiye sahiptir. ANAHTAR KELİMELER: Omurilik yaralanması, simvastatin, nöroprotektif etki
Özet (Çeviri)
AIM: In this study we tried to determine the possible neuroprotective effects of simvastatin in a rat model of Spinal Cord Injury (SCI) with the help of biochemical and histopathologicaltests. METHODS: Rats were divided into 5 groups:1) SCI control, 2) Sham operated, 3) SCI with 10 mg/kg intraperitoneal simvastatin, 4) SCI with 10 mg/kg oral simvastatin, 5) SCI with 10 mg/kg subcutaneous simvastatin. After the treatment period, all rats were sacrificed; their blood and spinal cord samples were taken for biochemical and histopathological assessment. RESULTS: When the groups were compared in terms of edema and inflammation status, the scores of groups receiving simvastatin were better than the control and sham groups (p=0.001 and p=0.038 respectively). When the 3 treatment groups (oral, intraperitoneal and subcutaneous simvastatin groups) were compared with each other in terms of inflammation, hemorrhage and edema, there were no significant differences between groups (p=0.112, p=0.797 and p=0.188, respectively). NSE and S100B levels were significantly lower in the treatment groups compared to the sham group (p=0.039 and p=0.004 respectively). CONCLUSION: According to our biochemical and histopathological findings, simvastatin 10 mg/kg has a positive impact on spinal cord injury model in rats, regardless of route of application. KEYWORDS: Spinal cord injury, simvastatin, neuroprotective effect