Kannabidiol'ün sıçanlarda subaraknoid kanamaya bağlı gelişen vazospazm üzerindeki etkileri
Effects of cannabidiol on vasospasm induced by subarachnoid hemorrhage in rats
  1. Tez No: 891373
  2. Yazar: SERDAR ERCAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. FATMA SULTAN KILIÇ
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Nöroloji, Nöroşirürji, Pharmacy and Pharmacology, Neurology, Neurosurgery
  7. Yıl: 2024
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Eskişehir Osmangazi Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Disiplinlerarası Sinir Bilimleri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Amaç: Subaraknoid kanama (SAK) genellikle kafa travması veya anevrizma rüptürü nedeniyle dura mater ve pia mater arasındaki subaraknoid boşlukta meydana gelen ve hayatı tehdit eden bir durumdur. SAK'ın yaygın bir komplikasyonu olan serebral vazospazm kanamadan sonraki dördüncü ve yedinci günler arasında en üst düzeye çıkar ve hastaların yaklaşık %70'inde görülür. Kannabidiol (CBD) anti-inflamatuar, antioksidan ve vazodilatör özellikleri dahil olmak üzere potansiyel terapötik etkiler göstermiştir. Çalışmamızda SAK oluşturulan sıçanlarda CBD'nin vazospazm üzerindeki etkilerini araştırmayı amaçladık. Yöntem: Sıçanlar altı gruba ayrıldı: cerrahi yapılmayan kontrol grubu (Grup 1), tedavi edilmemiş SAK grubu (Grup 2) ve SAK oluşturulduktan sonra intraperitoneal enjeksiyonlarla sırasıyla 50 mg CBD (Grup 3), 100 mg CBD (Grup 4), 200 mg CBD (Grup 5) veya 0.05 mg Nimodipin (Grup 6). SAK'dan sonraki 7. gün, sıçanlar derin anestezi altında beyin dokusu toplamak için ötenazi edilmiştir. Bulgular: Total protein seviyeleri, CBD tedavisi ile doz bağımlı olarak artarak, nöroprotektif etkiler gösteren en yüksek seviyelere CBD200 grubunda ulaştı. IL-1B ve IL-6 seviyeleri, özellikle CBD50 grubunda olmak üzere CBD ile tedavi edilen gruplarda önemli ölçüde düşüktü. Glutamat ve miyeloperoksidaz (MPO) seviyeleri CBD ile tedavi edilen gruplarda önemli ölçüde azaldı. Pro-apoptotik belirteçler Caspase 3 (CAS3) ve BAX'ın azaldığını ve anti-apoptotik belirteç BCL2'nin arttığını gösterdi. Sonuç: CBD'nin SAK sonrası vazospazm şiddetini azaltmada ve sonuçları iyileştirmede potansiyel gösterdiği, gelecekteki klinik uygulamalar için önemini vurgulamaktadır.
Özet (Çeviri)
Objective: Subarachnoid hemorrhage (SAH) is a life-threatening condition that occurs in the subarachnoid space between the dura mater and pia mater, typically due to head trauma or aneurysm rupture. Cerebral vasospasm, a common complication of SAH, peaks between the fourth and seventh days after the hemorrhage and occurs in approximately 70% of patients. Cannabidiol (CBD) has demonstrated potential therapeutic effects, including anti-inflammatory, antioxidant, and vasodilatory properties. Our study aimed to investigate the effects of CBD on vasospasm in rats with induced SAH. Methods: Rats were divided into six groups: non-surgical control group (Group 1), untreated SAH group (Group 2), and groups receiving intraperitoneal injections of 50 ng CBD (Group 3), 100 ng CBD (Group 4), 200 ng CBD (Group 5), or 0.05 mg Nimodipine (Group 6). On the 7th day post-SAH, the rats were euthanized under deep anesthesia for brain tissue collection. Results: Total protein levels increased dose-dependently with CBD treatment, reaching the highest levels in the CBD200 group, indicating neuroprotective effects. IL-1B and IL-6 levels were significantly lower in the CBD-treated groups, especially in the CBD50 group. Glutamate and myeloperoxidase (MPO) levels were significantly reduced in the CBD-treated groups. Pro-apoptotic markers Caspase 3 (CAS3) and BAX decreased, while the anti-apoptotic marker BCL2 increased. Conclusion: CBD shows potential in reducing the severity of vasospasm and improving outcomes post-SAH, highlighting its importance for future clinical applications.