Dökümhanelerde iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesi ve 5x5 L tipi matris yöntemiyle örnek risk analizi
Determination of occupational health and safety measures infoundries and sample risk analysis with 5x5 L-type matrix method
  1. Tez No: 1006037
  2. Yazar: SEYFETTİN AZAK
  3. Danışmanlar: DR. ÖĞR. ÜYESİ SİRER ALBAYRAK
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kazalar, Accidents
  7. Yıl: 2026
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ağrı İbrahim Çeçen Üniversitesi
  10. Enstitü: Lisansüstü Eğitim Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İş Sağlığı ve Güvenliği Ana Bilim Dalı
Özet
Bu tez çalışması, alüminyum billet üretim tesisinde gerçekleştirilen saha araştırması ile dökümhane ortamlarında iş sağlığı ve güvenliği önlemlerinin belirlenmesini ve mevcut risklerin sistemli bir şekilde değerlendirilmesini hedeflemektedir. Çalışmada, yüksek sıcaklık, ergimiş metal teması, hareketli makine parçaları, gaz sızıntıları, elektrik tehlikeleri ve ergonomik riskler gibi dökümhanelere özgü tehlike faktörleri ele alınmıştır. Araştırma yöntemi olarak 5x5 L Tipi Risk Değerlendirme Matrisi kullanılmış, üretim sahasında yapılan gözlemler çalışanlarla gerçekleştirilen görüşmeler ve iş akış süreçlerinin analizi sonucunda toplam 131 risk durumu tespit edilmiştir. Her risk, olasılık ve şiddet parametrelerine göre puanlanmış, elde edilen skorlar doğrultusunda %33,6'si yüksek, %60,3'ü orta ve %6,1'si düşük riskli olarak sınıflandırılmıştır. Bulgular, dökümhane süreçlerinin genel olarak yüksek tehlike barındırdığını, ancak uygun mühendislik, yönetimsel ve davranışsal önlemlerle bu risklerin kontrol altına alınabileceğini göstermektedir. Çalışma, yalnızca mevcut tehlikelerin tespitine değil aynı zamanda öncelikli işlemler ve kaynakların etkin bir şekilde kullanımına yönelik stratejik bir yaklaşım sunmaktadır. Literatürdeki benzer çalışmalardan farklı olarak saha verisine dayalı, gerçek zamanlı risk analizi yapılmış; teknik, yönetimsel ve eğitim odaklı çözüm önerileri bir arada sunulmuştur. Elde edilen sonuçlar, dökümhanelerde İSG kültürünün geliştirilmesinin, üretim verimliliği ve sürdürülebilirlik üzerinde doğrudan etkili olduğunu ortaya koymaktadır.
Özet (Çeviri)
This thesis aims to identify occupational health and safety measures in foundry environments and systematically assess existing risks through a field survey conducted at an aluminum billet production facility. The study addressed foundry-specific hazard factors such as high temperature, contact with molten metal, moving machine parts, gas leaks, electrical hazards, and ergonomic risks. The 5x5 L-Type Risk Assessment Matrix was used as the research method. A total of 131 risk situations were identified through observations at the production site, interviews with employees, and analysis of workflow processes. Each risk was scored according to probability and severity parameters, with 33,6% classified as high risk, 60,3% as medium risk, and 6,1% as low risk.The findings indicate that foundry processes generally present high risks, but these risks can be controlled with appropriate engineering, management, and behavioral measures. The study offers a strategic approach not only for identifying existing hazards but also for prioritizing processes and utilizing resources effectively. Unlike similar studies in the literature, a real-time risk analysis based on field data was conducted, and technical, management, and training-focused solutions were presented together. The results demonstrate that developing an OSH culture in foundries has a direct impact on production efficiency and sustainability.