Üvez (Sorbus aucuparia) ve kızılcık (Cornus mas) ve yabani kiraz (Prunus avium) tohumlarının çimlenmesi üzerine bazı ön işlemlerin etkilerinin belirlenmesi
The effects of some pretreatments on germination of Sorbus aucuparia, Cornus mas and Prunus avium seeds
  1. Tez No: 337848
  2. Yazar: CAVİT HOCOĞLU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZAFER ÖLMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ormancılık ve Orman Mühendisliği, Forestry and Forest Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Artvin Çoruh Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Orman Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 41
Özet
Bu çalışmada, Kuş Üvezi (Sorbus aucuparia), Kızılcık (Cornus mas) ve Yabani Kiraz (Prunus avium) tohumlarının çimlenme engellerinin giderilmesi ve bazı önişlemlere göre çimlenme yüzdeleri ve çimlenme hızları belirlenmeye çalışılmıştır. Çalışma konusu olarak seçilen türler Doğu Karadeniz Bölgesinde doğal olarak yayılış gösteren bitki türleridir. Arazi yapısı çok dik, engebeli ve eğimli olan ve bu nedenle büyük ölçüde erozyona maruz kalan alanlarda mevcut doğal bitki örtüsü, erozyon kontrol çalışmaları ve yaban hayatı için son derece önemlidir. Çimlenme engellerinin giderilmesi için uygulanan yöntemler her bir tür için ayrı ayrı belirlenmiştir. Kuş Üvezi tohumlarında soğuk katlama (30, 45, 60, 75, 90 ve 120 gün) ve konsantre (%96) H2SO4 (5, 10 ve 15 dakika); Kızılcık tohumlarında toplar toplamaz ekim, farklı kombinasyonlarda 30 hafta süreyle soğuk katlama+sıcak katlama ve farklı kombinasyonlarda H2SO4+soğuk katlama+sıcak katlama; Yabani Kiraz tohumlarında toplar toplamaz ekim, farklı kombinasyonlarda 8 hafta süreyle sıcak katlama+soğuk katlama, buzdolabında bekletme+sonbahar ve ilkbahar ekimi, 4 ay sıcak katlama+sonbahar ekimi yöntemleri uygulanmıştır.Kuş Üvezi tohumlarının çimlendirme denemeleri laboratuar koşullarında 4 yinelemeli olarak, Kızılcık ve Yabani Kiraz tohumlarının denemeleri açık alan koşullarında 3 yinelemeli olarak Tesadüfî Tam Bloklar Deneme Desenine göre gerçekleştirilmiştir. Yabani Kiraz tohumlarında en yüksek çimlenme yüzdeleri (% 52.9 ve 52.6) sırasıyla toplar toplamaz ekim (Haziran 2010) ve buzdolabında bekletme (±4°C)+sonbahar ekimi yöntemlerinde, Kızılcık tohumlarında en yüksek çimlenme yüzdesi (%56.4) toplar toplamaz ekilen (Eylül 2010) tohumlardan elde edilirken, Kuş Üvezi tohumlarında çimlenme elde edilememiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, Bird rowan (Sorbus aucuparia), Dogwood (Cornus mas) and Wild Cherry (Prunus avium) removal of barriers to the germination of seeds and germination percentage and germination rates by some preprocessing were determined. Species chosen for the study are the species of plant which is indigenous to the Eastern Black Sea region. The land structure is very steep, rugged and sloping areas therefore it is largely exposed to erosion and erosion control studies are extremely important for the existing natural vegetation and wildlife. The methods for eliminating the germination problems is determined separately for each species. Bird Rowan seeds, cold stratification (30, 45, 60, 75, 90 and 120 days) and concentrated (96%) H2SO4 (5, 10 and 15 min); cranberry seed sowing collect balls , in different combinations, cold + hot stratification for 30 weeks and H2SO4 + hot + cold stratification in different combinations; Wild Cherry sowing seeds collect balls, in different combinations, hot stratification and cold stratification for 8 weeks, waiting in refrigerator + autumn and spring sowing, 4 months warm stratification + autumn sowing methods have been applied. Bird rowan seed germination trials was perforemed under laboratory conditions with four replications, wild cherry and cranberry seeds trials was perforemed in outdoor conditions with three replications according to randomized complete block design. The highest germination percentage of seeds of wild cherry (52.9% and 52.6), respectively, collect seed balls (June 2010) and in the fridge waiting (±4°C) + autumn cultivation methods, the highest germination percentage of seeds of cranberries (56.4%) collect balls planted (September 2010) is obtained from seeds, bird rowan seed germination could not be obtained.