Nükleer madde için landau-skyrme parametrelendirmesi
Landau-skyrme parameterization for nuclear matter
  1. Tez No: 337860
  2. Yazar: NEVİN ZEYNEP ERDOĞAN
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. KAAN MANİSA
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Varyasyonel Monte Carlo hesaplamaları kullanarak yeni bir Skyrme parameter seti elde edilmiştir. Hesaplamalarda, bu yeni bir Skyrme parametre setinin nükleer maddenin parçacık başına bağlanma enerjisi ve doyma yoğunluğu gibi deneysel özelliklerini doğru bir şekilde vermesi gerekliliği göz önünde bulundurulmuştur. Bu yeni Skyrme parametreleri kullanılarak simetrik nükleer madde için ?0= 0.156 fm-3 (kF= 1.32 fm-1) doyma yoğunluğuna karşılık gelen E0= -15.49 MeV doyma enerjisi elde edilmiştir. Bu değerler deneysel değerle uyumludur. Bu sebeple bu yeni Skyrme parametre seti nükleer madde hesaplamaları için kabul edilebilir. Bu yeni Skyrme parametre seti ve simetrik nükleer madde için elde edilen doyma yoğunluğu ve enerjisi sonuçları kullanılarak, nükleer madde için yeni bir Landau parametre seti elde edilmiştir. Aynı zamanda, bu yeni Landau parametre seti kullanılarak nükleer maddenin sıkıştırılamazlığı ve simetri enerjisi hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
The parameters of the Skyrme interaction are determined by requiring that Variational Monte Carlo calculations reproduce empirical values for properties of nuclear matter, such as binding energy per particle and saturation density. Using these new Skyrme parameters we obtain saturation energy E0= -15.49 MeV at ?0= 0.156 fm-3 (kF= 1.32 fm-1) in the symmetric nuclear matter case. By reason of these values good agreement with empirical values, the new Skyrme parameter set can be acceptable for nuclear matter calculations. We found the new Landau parameter set for nuclear matter by using the new Skyrme parameter set and the results of saturation density and energy for symmetric nuclear matter by the new Skyrme parameter set. Also, the incompressibility and symmetry energy of nuclear matter are calculated by using the new Landau parameter set.