Bor mineralleri zenginleştirme prosesi atıklarının, ağır metallerin sulu çözeltilerden uzaklaştırılmasında kullanılabilirliğinin araştırılması
Bor mineral beneficiation process waste, usability of heavy metals in aqueous solutions removal of investigation
  1. Tez No: 337866
  2. Yazar: ABDULLAH TOKU
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ASIM OLGUN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Kimya, Chemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Bu çalışmada, sulu çözeltilerden bor atığı kullanılarak Cr+6 iyonunun kesikli yöntemle uzaklaştırılması çalışılmıştır. Bor atığı(BA), aktive edilmiş bor atığının adsorpsiyon kapasitesi üzerine başlangıç çözelti konsantrasyonu, pH, temas süresi, adsorpsiyon miktarı ve sıcaklığın etkisi araştırılmıştır. Deneysel verilerin değişik kinetik modellerle uygunluğu test edilmiş olup verilerin yalancı ikinci derece kinetik ile uyum içinde olduğu bulunmuştur. İzoterm çalışmaları adsorpsiyonun tek tabakalı olduğunu göstermiştir. Gibbs enerji değişimi (?G), entropi değişimi (?S) ve entalpi değişimi (?H) gibi termodinamik parametreler hesaplanmış ve termodinamik parametreler krom iyonlarını Bor atığı (BA) ile adsorpsiyonunun kendiliğinden gerçekleşen ekzotermik bir proses olduğunu göstermiştir. Anahtar Kelimeler : Adsorpsiyon, Bor Endüstri Atığı, İzoterm, Kinetik, Termodinamik.
Özet (Çeviri)
In this study, the removal of Cr+6 from aqueous solution by using boron waste (BW) was studied in a batch system. The effect of initial solution concentration, pH, adsorbent dosage, contact time and temperature on the adsorption capacity of boron waste and activated boron waste were studied. Different kinetic models have been tested to comply with the experimental data and the data were found to be in harmony with the pseudo-second order kinetics. Isotherm studies have shown that monolayer adsorption takes place on the adsorbents. Thermodynamic parameters such as enthalpy, entropy, and Gibb?s free energy changes were also calculated and it was found that the adsorption of Cr+6ion on BW was a spontaneous and exothermic in nature. Keywords : Adsorption, Boron Industry Waste, Isotherm, Kinetic, Thermodynamic.