Grafen oksit tabanlı, yüzeyde güçlendirilmiş raman saçılması (SERS) cevaplı HIV-1 nanobiyosensörünün hazırlanması, karakterizasyonu ve uygulaması
Preparation and characterization of graphane oxide based HIV-1 nanobiosensor and surface enhanced raman scattering (SERS) application
- Tez No: 337865
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ZAFER ÜSTÜNDAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 83
Özet
Bu çalışmada, manyetik demir (III) oksit ve süper manyetik özellikli kobalt ferrit ve nikel ferrit nanoçekirdekler üzerine altın nanokabuk kaplanmak suretiyle çekirdek-kabuk (Fe3O4@Au, CoFe2O4@Au, NiFe2O4@Au) nanoparçacıklar hazırlanmıştır. Grafitin tabakalar halinde açılmış hali olan iki boyutlu ve atomik kalınlığa sahip grafen oksit (GO) platform üzerine, bağlaçlarla kendiliğinden düzenlenen tektabakalar (SAM) tekniğiyle hazırlanan nanoparçacıklara Au-S köprüsüyle bağlanmıştır. Hazırlanan malzemeler her aşamada çeşitli tekniklerle (spektroskopik, mikroskopik ve optik) karakterize edilmiştir. Bu malzemelerle, yüzeyde güçlendirilmiş Raman Saçılması (SERS) tekniği kullanılarak oligonükleotid bazlı DNA nanobiyosensör uygulamaları yapılmıştır. Malzemenin güçlendirme faktörü (EF) belirlenerek medikal amaçlı kullanılabileceği anlaşılmıştır. Anahtar Kelimeler : Grafenoksit, SERS, Nanobiyosensör.
Özet (Çeviri)
In this study, magnetic iron (III) oxide and super magnetic Fe3O4@Au, CoFe2O4@Au,NiFe2O4@Au core-shell nanoparticles are synthesized. These nanoparticles are linked to graphene oxide platform which has two-dimensional and atomic thickness via self-assembly monolayer (SEM) tecnique. After each step, the prepared nanoparticles are characterized with varios tecnique such as spectroscopic, microscopic and optical techniques. With these nanoparticles, the applications of DNA biosensor based on the oligonucleotide are performed by using Surface-enhanced Raman scattering (SERS) method. After the enhancement factors of these nanomaterials are determined, the availability of the nanomaterials in medical purposes is investigated. Keywords :Graphene oxide, SERS, Nanobiosensor.