Bazı pirolidin türevlerinin titreşim spektroskopisi ile deneysel ve teorik olarak incelenmesi
Experimental and theoretical investigation of some pyrrolidine derivatives by vibrational spectroscopy
- Tez No: 337867
- Danışmanlar: DOÇ. DR. CEMAL PARLAK
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Dumlupınar Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 98
Özet
Bu çalışmada 1-pirolidin-1-siklopenten (1pycp) ve 1-pirolidin-1-sikloheksen (1pych) moleküllerinin 4000-10 cm-1 ve 4000-50 cm-1 aralıklarında FT-IR ve Raman spektrumları deneysel olarak kaydedilmiştir. Yoğunluk fonksiyon teorisi (DFT) metoduna ait B3LYP yöntemi kullanılarak 6-31++G(d,p) baz seti ile birlikte 1pycp (C9H15N) ve 1pych (C10H17N) moleküllerinin titreşim işaretlemeleri ve bunlara karşılık gelen normal mod frekansları, optimize edilmiş geometrik parametreleri (bağ uzunlukları, bağ ve dihedral açıları), titreşim spektrumları, titreşim işaretlemelerine ait potansiyel enerji dağılımları (PED), konformasyon analizleri, bazı termodinamik fonksiyonları, işgal edilmiş en yüksek ve işgal edilmemiş en düşük moleküler orbitalleri (HOMO ve LUMO) incelenmektedir. Ayrıca, moleküllerin konformasyon analizleri Potansiyel enerji yüzey (PES) Taraması yapılarak desteklenmiştir. İncelenen moleküller için deneysel ve teorik olarak elde edilen sonuçların birbirleriyle uyum içinde olduğu, uygulanan kuantum kimyasal hesaplamaların titreşim frekansları için iyi ve yeterli düzeyde olduğu ve 1pycp ile 1pych moleküllerinin sırasıyla en kararlı konformasyonlarının Zarf ve Zarf/ Bükülmüş karışımı bir konformasyonda olduğu bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
FT-IR and Raman spectra of 1-pyrrolidino-1-cyclopentene (1pycp) and 1-pyrrolidino-1-cyclohexen (1pych) have been experimentally reported in the region of 4000-10 cm-1 and 4000-50 cm-1, respectively. The optimized geometric parameters (bond distances, bond and dihedral angles), normal mode frequencies and corresponding vibrational assignments, vibrational spectra, potential energy distributions (PED) belonging to vibrational assignments, conformational analysis, some thermodynamics functions, the highest occupied and the lowest unoccupied molecular orbitals (HOMO and LUMO) of 1pycp (C9H15N) and 1pych (C10H17N) were theoretically examined by means of B3LYP hybrid density functional theory (DFT) method together with 6-31++G(d,p) basis set. Conformational isomers for both molecules have been supported by analysis of the potential energy surface (PES). Comparison between the experimental and theoretical results indicates that B3LYP method provides satisfactory evidence for the prediction of vibrational wavenumbers and structural parameters and the mixture of envelope/ twist and envelope conformers are supposed to be the most stable form of 1pych and 1pycp respectively.