Gökkuşağı alabalığında (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792) sperm kalitesi üzerine bir çalışma
A study on the sperm quality of rainbow trout (Oncorhynchus mykiss Walbaum, 1792)
  1. Tez No: 337881
  2. Yazar: MUSTAFA HACİSA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. TÜLİN ARSLAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 63
Özet
Bu çalışmada farklı sperm seyrelticilerin erkekleştirilmiş dişi gökkuşağı alabalığı sperm kalitesi üzerine etkileri incelenmiştir. Bu amaçla 4 yaşında 40 adet erkekleştirilmiş dişi anaçtan toplanan testiküler sperm 5 farklı sperm seyreltme solüsyonunda seyreltilmiş ve 0 ila 150 dk boyunca bu solüsyonlarda 2 tekrarlı olarak inkübe edilmiştir. İnkubasyon boyunca her 30 dakikada bir sperm kalitesi (yüzde motilite ve motilite süresi) mikroskop bağlantılı bir video kameraya kaydedilmiş ve değerlendirilmiştir. Yapılan değerlendirmeler %37,5 ve 29,5 sn olan taze sperm hareketlilik oranı ve süresinin basit tuz içerikli seyrelticilerde inkübasyon ile iyileştirebildiğini göstermiştir. En uygun sperm seyreltme solüsyonun Cortland (CR) solüsyonu ve uygun inkubasyon süresinin 120 dk olduğu belirlenmiştir. En etkili sperm seyreltici olarak tespit edilen CR solüsyonuna hepes ve ürik asit eklenmesi ve bu maddeleri içeren solüsyonlarla 120 dakikalık inkubasyon testiküler spermin yüzde motilite ve motilite süresini daha da iyileştirmeye yardımcı olmuştur. CR solüsyonuna antibiyotik ve BSA eklenmesinin ise yüzde sperm motilitesi üzerinde istatistiki belirgin bir etkisi olmamıştır (P>0,05).
Özet (Çeviri)
In this study, the effects of different sperm diluents on the quality of sex-reversed female rainbow trout sperm were investigated. For this purpose testicular sperm collected from 4 year old 40 sex-reversed females was diluted in 5 different salt solutions and incubated for the durations of 0 to 150 minutes in 2 replicates. During incubation sperm quality (percent motility and duration of motility) was recorded and evaluated every 30 minutes by means of a video camera attached to a light microscope. Evaluation of video camera records showed that motility ratio (37.5 %) and motility duration (29.5 sec) of testicular sperm could have been improved with incubation in simple salt solutions. The most suitable sperm diluent and incubation duration were determined as Cortland (CR) solution and 120 minutes. Supplementing CR solution with hepes or uric acid and incubating in those solutions for 120 minutes helped to improve the percent of motility and motility duration of testicular sperm. Addition of an antibiotic and BSA to CR solution had no statistically significant effect on sperm motility (P>0.05).