Çipura (Sparus aurata L., 1758) ve levrek (Dicentrarchus labrax L., 1758) balıklarının mineral tuz takviyesi yapılmış yemler ile acısuda beslenmesinin büyüme performansına etkisi
The effects of dietary salt supplemantation on growth performance gilt-head sea bream (Sparus aurata L., 1758) and european sea bass (Dicentrarchus labrax L., 1758) in brackish water
- Tez No: 337880
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ERTAN ERCAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Su Ürünleri, Aquatic Products
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Su Ürünleri Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 60
Özet
Dünya nüfusunun giderek artması nedeniyle insanların deniz ve tatlı su kaynaklı protein ihtiyacının avcılık yoluyla karşılanamaması kültür balıkçılığının gelişmesine olanak sağlamıştır. Ülkemizde levrek ve çipura yetiştiriciliği doğadan yakalanan yavru balıkların kafeslerde yetiştiriciliği ile başlamıştır. Ülkemiz 2012 yılı su ürünleri üretim miktarı 644.852 ton olup, bunun 212.400 tonu yetiştiricilikten karşılanmaktadır. Muğla ili Milas ilçesinde toprak havuzlarda balık yetiştiriciliği yapan işletmelerin kullandıkları ? 8 tuzluluğa sahip acı suda yapılan çalışmada, %0, %3, %6, %9, ve %12 oranında tuz ilave edilmiş ticari çipura ve levrek yemleri ile beslenen çipura ve levrek balıklarının büyüme performansları ve kan serumu içerisinde sodyum ve klor iyon oranları ve plazma osmolitesi ile et besin kompozisyonları incelenmiştir. 90 gün boyunca süren çalışmada ortalama başlangıç ağırlıkları 6,39±0,37 g. olan çipura balıkları ve 9,13±0,05 g. olan levrek balıkları kullanılmıştır. Deneme sonunda elde edilen veriler ışığında kontrol gruplarına göre daha iyi büyüme performansı gösteren gruplar sırasıyla çipura balıkları için Ç%6 grubu levrek balıkları için ise L%3 grubu balıklar olduğu tespit edilmiştir. Bu grupların daha iyi spesifik büyüme oranına sahip olduğu ve yem değerlendirme oranlarının daha yüksek olduğu tespit edilmiştir.
Özet (Çeviri)
The demand in marine and freshwater sourced protein, which cannot be obtained by fishing due to gradually increasing population in the world, enables development of aquaculture. The growth of gilt-head sea bream and sea bass in Turkey has started with rearing fingerlings, which were wild caught from lagoons. The amount of fisheries production was 644.852 tons in 2012 and 212.400 tons of this amount was provided by aquaculture. The growth performance, blood serum sodium and chlorine ion rates, plasma osmolality and chemical body compositions of gilt-head sea bream and sea bass fed with commercial fish feed, which were incorporated with salt at the rates of 0%, 3%, 6%, 9%, and 12% were examined in 8? saline brackish water used by facilities in Milas, Muğla. During the study period for 90 days, gilt-head sea bream and sea bass, which were initially in 6.39±0.37 g and 9.13±0.05 g were used. Result of the experimental analyses with different control groups suggested that the gilt-head sea bream group fed by 6% salt added diet and the sea bass group fed by 3% salt added diet had better growth performance than other groups. It is determined that these groups had better specific growth rates and higher fed efficiency rates.