Nil armendariz halkalar üzerine
On nil armendariz rings
- Tez No: 337883
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. UMMAHAN ACAR
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Muğla Sıtkı Koçman Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 55
Özet
Bu çalışmada 3-Armendariz halkaların bir genellemesi olan nil-3-Armendariz halka ve M monoidine göre nil-3-Armendariz halka tanımlanmış ve özellikleri sunulmuştur. Bu tezin amacı Armendariz, Weak-Armendariz ve Nil-Armnedariz halkayla ilgili temel özellikleri inceleyerek tanımlanan nil-3-Armendariz halkanın özelliklerini irdelemektir. M monoidine göre nil-3-Armendariz halka ile ilgili özellikler sunulmuştur.
Özet (Çeviri)
This study involves properties and definitions of M-nil-3-Armendariz and nil-3-Armendariz rings which are a generalization of 3-Armendariz rings.The aim of the thesis is investigating basic properties of Armendariz, Weak-Armendariz and Nil-Armendariz rings then examining properties of nil-3-Armendariz ring. Also this study presents properties of nil-3-Armendariz rings with relative to monoid.