Derin çekme kalıplarının bilgisayar tasarımı
Computer aided design of deep-drawing dies
- Tez No: 57301
- Danışmanlar: DOÇ. DR. HÜSEYİN EROL AKATA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Makine Mühendisliği, Mechanical Engineering
- Yıl: 1996
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Trakya Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Makine Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 78
Özet
ÖZET Saç levhalardan kap şeklinde cisimler elde etmekte kullanılan yöntemlerden en önemlisi derin çekmedir. D çapında dairesel bir çekme saçından, çapı d olan silindirik bir kap derin çekme işlemi ile imal edilebilir. Çağımızda bilgisayarların mühendislik alanındaki en büyük etkisi, bilgisayar destekli tasarım ( CAD ) ve imalat ( CAM ) konusundadır. Bilgisayar destekli tasarım sistemleri, donanım ve yazılım bölümlerinden oluşur. Donanım, grafik yada analiz ağırlıklı uygulamalara göre bilgisayar ve giriş/çıkış elemanlarından oluşur. Donanım tek başına hiçbir şey ifade etmemesine karşılık bilgisayar destekli tasarımı yararlı hale getiren yazılımlardır. Yazılımlar sistem yada uygulama yazılımları olabilir. Sistem yazılımları, bilgisayarı diğer giriş/çıkış elemanları ile birlikte kontrole yönelik yazılımlar; uygulama yazılımları ise mühendislik ihtiyaçlarını karşılayan bilgisayar destekli tasarımın temel yazılımlarıdır. Bilgisayar destekli tasarım ve bilgisayar destekli imalat işlemlerinde dizayner prototipin analizini bilgisayar ekranında yapabilir. Keza gelişmiş animasyon programları ile prototipin imalat kademeleri ve hatalar bilgisayar ekranında test edilebilir. Bu işlem imalat süresini ve maliyeti düşürme olanağı sağlar. Bu araştırma genel amaçlı derin çekme kalıbı tasarımı ve animasyonuna yönelik basit bir uygulamadır. Hazırlanan bilgisayar programı Pascal diliyle yazılmış program kodunun içine 3DS paket programında oluşturulmuş nesnelerin ( objelerin ) insert edilmesiyle derin çekme kalıbı hesaplarını ve animasyonlarını yapmaktadır. Bu çalışmanın en büyük amacı, bilgisayar destekli derin çekme kalıbı tasarımı ve imalatı konusunda yapılacak çalışmalara bir başlangıç olmasıdır.
Özet (Çeviri)
Ill COMPUTER AIDED DESIGN OF DEEPDRAWING DIE SUMMARY The most important way of having cup shaped thin layer steel is deep-drawing. A cylindiric thin layer steel with a radius of D could be produced by another cylindric thin cup steel with a radius of d. In our age the most important effect of computers upon engineering sciences is computer aided design ( CAD ) and production. ( CAM ) The computer aided design systems are made of hardware and software parts. Hardware is consist graphic or analysis based applications upon computers and input/output members. Although hardware means nothing alone, it is the basic one which makes computer aided designs usefull. Softwares could be a system or application programmes. System programmes are for controls computers with other input/output members; beside application programs, which are for responding engineering uses, are computer aided designs basic programs. With CAD/CAM process; every stage of design; designer can be analyze and test the prototype in computer screen. Also, with improved animation software, the process stages of prototype and failures may be visually examined. This process saving the production time and costs. The aim of this research is an application for simple design and animation of deep drawing shape for general purposes. The prepared computer program is inserting objects which are done with 3DS packet program into a program which is written in Pascal. The main aim of this research is being a beginning of computer aided design and production of deep-drawn shapes.