A decentralized control system for railway traffic management
Demiryolu trafiği yönetimi için merkezi olmayan kontrol sistemi
- Tez No: 337939
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. TOLGAY KARA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Bilgisayar Mühendisliği Bilimleri-Bilgisayar ve Kontrol, Elektrik ve Elektronik Mühendisliği, Ulaşım, Computer Engineering and Computer Science and Control, Electrical and Electronics Engineering, Transportation
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Elektrik ve Elektronik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 94
Özet
Artan demiryolu trafiği ile değişik trafik kontrol sistemleri geliştirilmiştir. Tren trafiği yönetim metotlarının dünyada birçok farklı çeşidi vardır, fakat bunların tamamı merkezi tren trafik kontrol yöntemidir. Bu çalışmada ülkemizde ve dünyadaki demiryolu trafiği kontrol yöntemlerinin gelişimi ve genel yapıları incelenmiş, merkezi ve merkezi olmayan kontrol sistemleri araştırılmış, merkezi tren trafiği kontrol yöntemlerine alternatif yeni bir merkezi olmayan tren trafiği kontrol sistemi üzerinde çalışılmıştır. Tren trafiği kontrolü birçok ülkede tek merkezden yapılmaktadır. Ülkemizde ise tren trafiği farklı bölgelerdeki bağımsız merkezlerden yönetilmektedir. Bu ayrı kontrol merkezleri bir başkasının bölgesini izleyemez ve kontrol edemez durumdadır. Ülkemiz demiryollarının çoğunluk bölgesinde, günümüz teknolojik koşullarına göre çok geride kalmış, farklı merkezi tren trafik kontrol sistemleri bulunmaktadır. Bu çalışmada pratik ve düşük maliyetle uygulanabilecek, diğer tüm sistemlerden farklı olarak yeni bir merkezi olmayan tren kontrol sistemi geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Different traffic control systems are developed with increasing railway traffic. There are many varieties of control systems in the world about the train traffic management, but all of them are centralized traffic control systems. In this study, the development of the general structure of railway traffic control methods are examined, centralized and decentralized control systems are investigated, and an alternative control method is proposed. Train traffic is managed by a center in many countries but different places of railway system in our country are controlled by different control systems in different regions. The one control unit cannot watch and control the other control unit in a different region. In the majority of the country, the ongoing-railway traffic control system is outdated according to today's technological conditions. A new decentralized train traffic control system, which is very practical and can be applied at low cost, and different from all other systems has been developed in this study.