Evaluation of olive oils produced from olives of Gaziantep region in terms of Delta-7 Stigmastenol content
Gaziantep bölgesindeki zeytin çeşitlerinden üretilen zeytinyağlarının Delta-7 Stigmastenol içeriği açısından değerlendirilmesi
  1. Tez No: 337942
  2. Yazar: MUSTAFA BAKİ KAPUDERE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ZERRİN SÖYLEMEZ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Gıda Mühendisliği, Food Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: İngilizce
  9. Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Gıda Mühendisliği Bölümü
  13. Sayfa Sayısı: 75
Özet
Zeytin meyvesinden elde edilen zeytinyağı uygun işleme teknikleriyle doğrudan tüketime uygundur. Zeytinyağı yüksek besleyici özelliğe ve ekonomik değere sahiptir. Bitkisel steroller veya fitosteroller bitkisel yağların sabunlaşmayan kısmının en büyük bölümünü oluşturan desmetilsteroller grubunda yer alır. Steroller zeytinyağının saflığının belirlenmesinde en önemli parametredir. Toplanan 39 örnekte olgunluk indeksi, serbest asitlik, yağ asitleri kompozisyonu ve sterol kompozisyonu analizleri yapılmıştır. Doymuş yağ asitleri yüzdesi Kilis Yağlık çeşidinde ortalama %19,816, Nizip Yağlık çeşidinde %20,249, Yuvarlak Halhalı çeşidinde %20,089 olarak tespit edilmiştir. Gemlik ve Ayvalık çeşitlerinde ise sırasıyla %16,899 ve %16,974 olarak belirlenmiştir. Tekli doymamış yağ asitleri yüzdesi %76,166 oranı ile en yüksek Gemlik çeşidinde tespit edilmiştir. Ayrıca çoklu doymamış yağ asitleri yüzdesi Yuvarlak Halhalı çeşidinde ortalama %17,03 oranı ile en yüksek bulunmuştur. ?7-Stigmastenol yüzdesinin Nizip yağlık çeşidinde ortalama %0,47, Kilis Yağlık çeşidinde ortalama %0,46 değerleri ile Gemlik ve Ayvalık çeşitlerine kıyasla yüksek olduğu tespit edilmiştir. Toplam sterol içeriği açısından Ayvalık (1793 mg/kg) ve Kilis Yağlık (1541 mg/kg) çeşitlerinin daha zengin olduğu gözlenmiştir.
Özet (Çeviri)
Olive oil obtained from fatty olive fruits is directly consumable after suitable processing. Olive oil has a high nutritional and commercial value. Plant sterols, or phytosterols, belong to the group of the desmethylsterols make up the greatest proportion of the unsaponifiable fraction of vegetable oils. Sterols are the most important parameter in the olive oil composition for determining purity. Maturity index, free acidity, fatty acid composition and sterol composition analysis were done for 39 samples. The average percentage of saturated fatty acids has been identified as 19.816 % in Kilis Yağlık variety, 20.249 % in Nizip Yağlık variety and 20.089 % in Yuvarlak Halhalı variety. In Gemlik and Ayvalık varieties, saturated fatty acids have been determined 16.899 %, and 16.974 %, respectively. The percentage of monounsaturated fatty acids has been detected as the highest ratio (76.166 %) in Gemlik variety. In addition, the percentage of polyunsaturated fatty acids was the biggest with the ratio of 17.027 % in Yuvarlak Halhalı variety. The percentage of ?7-Stigmastenol was 0.47 % and 0.46 % in Nizip Yağlık and Kilis Yağlık varieties, respectively, those were higher than Gemlik and Ayvalık varieties. Ayvalık (1793 mg/kg) and Kilis Yağlık (1541 mg/kg) varieties were observed to be rich from the point of view of total sterol content.