Investigation of bose-Einstein condensation for different potentials
Farkli potansiyeller için bose-Einstein yoğuşmasinin incelenmesi
- Tez No: 337948
- Danışmanlar: PROF. DR. HAYRİYE TÜTÜNCÜLER
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: İngilizce
- Üniversite: Gaziantep Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Bölümü
- Sayfa Sayısı: 86
Özet
Bu çalışmada, farklı potansiyeller için yoğuşmanın taban durum özelliklerini analiz ettik. Bu potansiyeller literatür de çözümü olan harmonik potansiyel ve daha önce incelenmemiş olan anharmonik ve morse potansiyelleridir. Bu tez iki ana kısımdan oluşmaktadır. İlk bölümde taban durum çözümleri farklı potansiyeller içinde elde edildi. Sistemin taban durumu dalga fonksiyonun belirlenmesinde, zamandan bağımsız Gross-Pitaevskii denkleminin çözümü için Runge-Kutta metodunu kullandık. Tezin ikinci parçası, Thomas-Fermi yaklaşımını kullanarak aynı potansiyeller için zamandan bağımsız Gross-Pitaevskii denkleminin çözümünü içermektedir. Bu yaklaşım yoğuşmadaki atom sayısının fazla olduğu sistemlerde geçerlidir.
Özet (Çeviri)
In this study, we analyze the ground state properties of the condensate for different potentials. These are harmonic oscillator potential which is solved in literature anharmonic and morse potentials which have not been investigated before. This thesis has two main parts. In the first part, ground state solutions for different potentials are obtained. We have used the Runge-Kutta method to solve time-independent Gross-Pitaevskii equation for determination of the ground state wave function of system. The second part involves the solution of time-independent Gross-Pitaevskii equation for the same potentials by using Thomas-Fermi Approximation. This approximation method is valid in systems that have very large number of atoms in the condensate.