Farklı yetiştirici koşullarında karakaş koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı ve kirli yapağı verimi
Live weight after shearing and greasy fleece yield of karakaş ewes in different breeding conditions
  1. Tez No: 338001
  2. Yazar: SİNAN HAKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. TURGUT AYGÜN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Zooloji, Agriculture, Zoology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 84
Özet
Bu araştırmada farklı yetiştirici koşullarındaki Karakaş koyunlarının kırkım sonu canlı ağırlığı ile kirli yapağı verimi ve randıman özelliği incelenmiştir. Hayvan materyalini, Van ili Gevaş ilçesine bağlı Altınsaç, Değirmitaş, Göründü, Kazanç ve Yuva köylerinde yetiştirilen farklı Karakaş koyun sürülerinden 50?şer baş, toplam 250 baş koyun oluşturmuştur. Karakaş koyunlarında kırkım işlemi Temmuz ayında kırkım makasları kullanılarak yapılmıştır. Her koyuna ait yapağı gömleği 100 g?a duyarlı elektronik baskül ile tartılarak kirli yapağı verimi ve hayvanların kırkım sonu canlı ağırlığı belirlenmiştir. Daha sonra, analize yetecek miktarda ve örnek alma tekniğine uygun bir şekilde her sürüden 10?ar baş koyunun sağ omuz son kaburga bölgesinden yapağı numuneleri alınarak Yüzüncü Yıl Üniversitesi Ziraat Fakültesi Zootekni Bölüm laboratuarında randıman tayini yapılmıştır. Elde edilen verilere ilişkin istatistik analizler için SAS Paket Programı kullanılmıştır. Karakaş koyunlarında kirli yapağı verimi üzerine Kazanç ve Göründü köyünde yaş (p0.05) ve canlı ağırlığın etksi önemli (p0.05) bulunmuştur. Karakaş koyunlarında ortalama kırkım sonu canlı ağırlığı Kazanç köyünde 55.82±0.66 kg, Değirmitaş köyünde 53.73±0.68 kg, Yuva köyünde 54.57±0.57 kg, Altınsaç köyünde 55.12±0.71 kg, Göründü köyünde 55.59±0.67 kg bulunmuş; tüm işletmelerin genel ortalaması ise 54.97±0.30 kg olarak belirlenmiştir. Kazanç, Değirmitaş, Yuva, Altınsaç ve Göründü köyü Karakaş koyun yapağılarında randıman değerleri sırasıyla; % 65.07±3.17, % 64.20±3.81, % 65.51±4.91, % 70.30±4.10 ve % 65.51±4.91; tüm işletmelerin genel ortalama randıman değeri ise % 65.52±1.70 olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
In this study, average live weight after shearing, greasy fleece yield and clean fleece percentage of Karakaş ewes in different breeding conditions were examined. The animal material consisted of a total of 250 head of Karakaş ewes including 50 head ewes in different flocks that bred in the villages of Altınsaç, Değirmitaş, Göründü, Kazanç, Yuva in the town of Gevaş of Van province. Karakaş ewes were sheared using shearing scissors in July. Each of sheep fleece was weighed using electronic weighing scales with 100 g sensitivity. Greasy fleece yield and live weight after shearing of ewes were determined. Fleece samples were taken quantity sufficient for analysis and according to the sampling technique from area of the last rib on the right shoulder of 10 head of ewes in each flock. Then analysis of clean fleece percentage was performed in the laboratory at the Yüzüncü Yıl University, Agricultural Faculty, and Department of Animal Science. SAS package program was used for the statistical analysis of the data obtained. The effect of shearing age (p0.05), the effect of live weight was significant (p0.05) in Değirmitaş village. Least-squares means for live weight after shearing were found as 55.82±0.66 kg in Kazanç, 53.73±0.68 kg in Değirmitaş, 54.57±0.57 kg in Yuva, 55.12±0.71 kg in Altınsaç, 55.59±0.67 kg in Göründü village, respectively. Average for all the farms was 54.97±0.30 kg. Least-squares means for clean fleece percentage were found as 65.07±3.17 % in Kazanç, 64.20±3.81 % in Değirmitaş, 65.51±4.91 % in Yuva, 70.30±4.10 % in Altınsaç, 65.51±4.91 % in Göründü, respectively. Average for clean fleece percentage was 65.52±1.70 % in all the farms.