Laserpitium carduchorum hedge & lemond bitkisinin antioksidan, antiradikal özellikleri ve vitamin c düzeyinin belirlenmesi
Determination of antioxidant, antiradical properties of laserpitium carduchorum hedge & lemond, and vitamin c level
  1. Tez No: 338005
  2. Yazar: AHMET GÖKTAŞOĞLU
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. SUAT EKİN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyokimya, Biochemistry
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 90
Özet
Bu çalışmada, Laserpitium Carduchorum bitkisinin su ve metanol ekstraktlarında antioksidan, antiradikal aktiviteleri ve vitamin C analizleri yapıldı. Laserpitium Carduchorum bitkisi Bitlis' in Kotum (Küçüksu), Karz Dağı yukarı kesimleri, Kerner mevkii, 2200 m yüksekliğinde toplanmış ve tür teşhisi yapıldı.Bitkinin antioksidan ve antiradikal aktiviteleri ise Laserpitium Carduchorumun su ve metanol ekstraktlarında DMPD.+ ve süperoksit , hidrojen peroksit temizleme aktivitesi, metal şelatlama aktivitesi, toplam fenolik bileşen ve flavonoid miktarı spektrofotometrik olarak belirlendi. Bulunan sonuçlar, referans antioksidanlar trolox, BHT ve ? -tokoferol ile karşılaştırıldı.Elde edilen değerlerin bir sonucu olarak Laserpitium Carduchorum'un metanol ekstraktı yüksek DMPD.+ ve hidrojen peroksit temizleme aktivitesi, süperoksit giderme aktivitesi, total antioksidan kapasitesi fenol ve flavonoid içeriğine sahip olduğu, Laserpitium Carduchorum'un su ekstraktı bu yönden daha düşük Antioksidan ve Antiradikal Aktivite gösterdiği, bulunan antioksidan vitamin C değerleri ile bu bitkinin antioksidan özellikte olduğunu göstermektedir. Bulunan verilerin ileride yapılacak çalışmalarda referans değer olarak kullanılanılabileceği düşünülmektedir.
Özet (Çeviri)
In this study, antioxidant, antiradical activities of water and ethanol extracts of Laserpitium Carduchorum plant and vitamin C analyzes were performed. Laserpitium Carduchorum plant Bitlis' s Küçüksu village of Karz Mount up section, Kerner location in height 2200 m plant species were collected and identifiedIn ethanol and water extracts of Laserpitium Carduchorum antioxidant and antiradical properties, with DMPD.+ and superoxide free radical, hydrogen peroxide scavenging activity, metal chelating activity, the total phenolic and flavonoid compounds were determined using spectrophotometer. The results are compared with the reference antioxidants such as trolox BHT and ? -tocopherol.The results of this study showed that methanol extract Laserpitium Carduchorum has a high scavenging activity of DMPD.+. superoxide free radical, hydrogen peroxide scavenging activity, total antioxidant capacity and includes total phenolic and flavonoid compounds. In this aspect, water extract of Laserpitium Carduchorum indicated by a lower antioxidant and antiradical activity, also vitamin C level were shown antioxidant properties of this plant. Laserpitium Carduchorum is thought that these data will be reference for future studies.