Laserpitium türleri üzerine farmakognozik araştırmalar
Pharmacognosic studies on laserpitium species
  1. Tez No: 785538
  2. Yazar: MELTEM GÜLEÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. NUR TAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Eczacılık ve Farmakoloji, Pharmacy and Pharmacology
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: İstanbul Üniversitesi
  10. Enstitü: Sağlık Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Farmakognozi Ana Bilim Dalı
  12. Bilim Dalı: Farmakognozi Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 175
Özet
Modern ilaç keşfi ve geliştirilmesinde bitkisel droglar oldukça önemli bir kaynaktır. Hazırlanan tez kapsamında Laserpitium hispidum M. Bieb ve Laserpitium petrophilum Boiss. & Heldr. türleri üzerinde sitotoksik aktivite yönlendirmeli izolasyon yapılmıştır. Her iki bitkinin diklorometan ve metanol ekstreleri alınmış, aktif çıkan diklorometan ekstresiyle izolasyon çalışmaları planlanırken metanol ekstrelerinin LC-HRMS spektrumları alınmıştır. MCF-7 ve MDA-MB-231 kanserli hücre hatları üzerinde yapılan aktivite sonuçlarına göre yönlendirilen çalışma planı sonucunda L. hispidum türünden laserin, stigmasterol, latifolon, 11-hidroksibadhisin, miristisin, falkarindiol ve literatürde bulunmayan norlasidiol angelat izole edilmiştir. L. petrophilum türünden ise asetilisomontanolid, 10-asetoksi-8-angeloyloksi-6H,7H-gayan-3-en-6,12-olid ve literatürde bulunmayan 10-asetoksi-8-senesioyloksi-6H,7H-gayan-3-en-6,12-olid maddesi elde edilmiştir. Maddelerin yapılarının aydınlatılmasında NMR, HRMS, UV-Vis ve IR spektrofotometrilerinden faydalanılmıştır. Saf maddelerin sitotoksik aktiviteleri aynı hücre hatlarında in vitro olarak ve C. elegans nematodu üzerinde in vivo olarak değerlendirilmiştir.
Özet (Çeviri)
Herbal drugs are a crucial resource for the discovery and development of modern medicine. Laserpitium hispidum M. Bieb and Laserpitium petrophilum Boiss. & Heldr species were subjected to cytotoxic activity-guided isolation in the scope of this research. The dichloromethane and methanol extracts of both plants were collected, and the LC-HRMS spectra of the methanol extracts were compiled while the isolation experiments using the active dichloromethane extract were being planned. Following a study plan guided by the results of cytotoxic activity on MCF-7 and MDA-MB-231 cancer cell lines, 7 compounds (laserine, stigmasterol, latifolone, 11-hydroxybadhisin, myristicin, falcarindiol, and norlasidiol angelate) were isolated from the L. hispidum species, while 3 compounds (acetylsomontanolide, 10-acetoxy-8-angeloyloxy-6H,7H-gayan-3-en-6,12-olide, and 10-acetoxy-8-senesioyloxy-6H,7H-gayan-3-ene) were obtained from the L. petrophilum species, The structures of compounds were revealed using NMR, HRMS, UV-Vis, and IR spectrophotometry. The cytotoxic effects of the pure compounds were investigated in vitro using MCF-7 and MDA-MB-231 cell lines and in vivo using the nematode C. elegans.