Türkiye' de yayılış gösteren Onopordum L. (Asteraceae) cinsi taksonları üzerine morfolojik, palinolojik, karyolojik, moleküler ve ekolojik araştırmalar
Morphological, palynological, karyological, molecular and ecological studies on taxa belonging to the genus Onopordum L. (Asteraceae) distributed in Turkey
  1. Tez No: 338022
  2. Yazar: SÜLEYMAN MESUT PINAR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. LÜTFİ BEHÇET
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Yüzüncü Yıl Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 409
Özet
Bu çalışmada ülkemizde doğal olarak yayılış gösteren Onopordum L. (Asteraceae) cinsine ait taksonların morfolojik, palinolojik, karyolojik, moleküler ve ekolojik özellikleri araştırılmıştır. Ayrıca tür teşhis anahtarı ve tür betimleri yapılarak habitat özellikleri, arazi gözlemlerine dayanarak IUCN kategorileri ve coğrafik yayılışları verilmiştir. DNA sekans çalışmaları ile taksonlar arası akrabalıklar ortaya konulmuştur. Palinolojik çalışmalarda cinsin polenleri ışık ve taramalı elektron mikroskobunda incelenmiştir. Polen tipleri trizonokolporat, polen şekilleri oblate-sferoidal ve ornemantasyonları ekinat, tektum ekinalar arası bölgede verrukat/perforattır. Karyolojik çalışmalar sonucunda Onopordum cinsine ait 20 taksonun kromozom sayısı n=17 olarak tespit edilmiştir. Şüpheli kayıt olarak bilinen taksonlardan, O. canum Eig'in ülkemizde 3 farklı lokalitede varlığı belirlenmiş, O. rhodense türünün ülkemizde yayılışının olmadığı tespit edilmiştir. O. bracteatum var. arachnoideum, O. myriacanthum subsp. arachnoideum şeklinde alttür seviyesine yükseltilerek yeni bir kombinasyon ve statü verilmiştir. Yine bu çalışma kapsamında bilim dünyası için yeni olan O. hasankeyfense S.M.Pınar & Behçet betimlenmiştir. Bu çalışma sonucunda Onopordum cinsinin Türkiye?deki toplam tür sayısı 20 (21 takson), endemik tür sayısı ise 6 (7 takson) olarak belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, naturally occuring Onopordum L. species of Turkey were evaluated by means of morphological, karyological, palynological, molecular and ecological features. Habitat features, IUCN categories and geographical distributions of the species were also given with species identification keys and descriptions. Affinities between these taxa were determined by DNA sequences. Pollens of the taxa belonging to the genus Onopordum in Turkey were examined with light and scanning electron microscopes. Pollen grains are trizonocolporate, oblate-spheroidal and ornamentation is echinate. Tectum is verrucate/perforate between spines. Karyological studies revealed that, the chromosome number of the 20 taxa studied were all found as n=17. In this study, known as the doubtful record of taxon, O. canum Eig's determined that the three different localities in our country. It was detected that O. rhodense is not in Turkey. Onopordum bracteatum var. arachnoideum is transferred to O. myriacanthum as O. myriacanthum subsp. arachnoideum comb. & stat. nova. Also, in the present study, O. hasankeyfense S.M.Pınar & Behçet was introduced to the scientific world as a new species. At the end of this study, 20 Onopordum species (21 taxa) grown in Turkey have been established and 6 species (7 taxa) are endemic to Turkey.