THM kızılötesi SEL tesisinde lazer demetleri için güç ve enerji ölçümlerinin incelenmesi
The investigation of the measurements of power and energy for laser beams in TAC İR FEL facility
- Tez No: 338047
- Danışmanlar: PROF. DR. ÖMER YAVAŞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Mühendisliği Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 113
Özet
Bu çalışmada öncelikle serbest elektron lazerinin tarihi gelişiminin ve çalışma ilkesinin incelenmesinin ardından serbest elektron lazerinde kullanılan diyagnostik sistemleri genel olarak ele alınmıştır. Lazer demeti kullanıcı laboratuvarlarına iletilmeden önce dalgaboyu aralığı, güç ve enerji gibi önemli parametrelerinin ölçümü foton diyagnostik laboratuvarında gerçekleştirilir. Tez kapsamında serbest elektron lazeri demetinin temel diyagnostik işlemleri incelenmiştir.Lazer demetinin temel parametreleri olan güç, atma uzunluğu, demet profili, demet çapı ve spektral aralık ölçümleri yapılmıştır. Elde edilen bulgular doğrultusunda Ankara Üniversitesi koordinatörlüğünde, Kalkınma Bakanlığı desteği ile kurulum çalışmaları devam eden Türk Hızlandırıcı Merkezi Kızılötesi Serbest Elektron Lazeri (TARLA) tesisinde elde edilecek olan lazer demetlerinin parametrelerine uygun foton diyagnostik cihazları belirlenmiştir. Bu amaçla ELBE IR FEL tesisi ziyaret edilmiş ve tesisin foton demet diyagnostiği laboratuvarı incelenerek TARLA diyagnostik laboratuvarı ile karşılaştırılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this study, historical development, physics and diagnostic tools of Free Electron Laser (FEL) are investigated. Before the laser beam is transferred to the user laboratories, measurement of the major parameters of laser beam such as wavelength spectrum, power and energy are done at photon diagnostic laboratory. In this thesis, the fundamental diagnostic techniques of FEL processes are investigated.The measurements of main parameters of a laser which are power, pulse length, beam profile, beam diameter and spectral range have been done. According to results of these measurements, the diagnostic devices are determined which are suitable for the parameters of laser beams which will be produced at Turkish Accelerator and Radiation Laboratory at Ankara (TARLA) whose construction of the facility is ongoing under the coordination of Ankara University with support of the Ministry of Development (MD). In this frame, ELBE IR FEL Facility (Germany) is visited and photon diagnostic station of ELBE was observed and compared with TARLA facility.