Bazı doğal bitki ekstrelerinin aldoz redüktaz enzim aktivitesi üzerine etkilerinin incelenmesi
Investigation the effects of some natural plant extracts on aldose reductase enzyme activity
  1. Tez No: 338094
  2. Yazar: KHALİD S. ABDALRAHMAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ÖZLEM YILDIRIM
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Biyoloji, Biology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 50
Özet
Hiperglisemi sürecinde, renal glomerüler ve tübüler hücreler, periferik sinir sistemi ve retina dokusunda aldoz redüktaz enzim aktivitesi yüksektir ve nefropati, nöropati ve retinopati gibi uzun süreli diyabetik komplikasyonlar ortaya çıkmaktadır. Ayrıca aldoz redüktaz enzimi, lipid aldehitler, glutatyon ile birleşmiş lipid aldehitler, fosfolipidler, aterojenik aldehitler ve steroidler gibi çeşitli bileşiklerin indirgenmesini katalizleyerek sitokinler, kemokinler, büyüme faktörleri, endotoksinler ve allerjenler ile başlatılan sinyallerin iletiminde aracılık etmekte ve doku metabolizmasında bozukluklar yaratmaktadır. Bu durum sonucunda meme, kolon, karaciğer, akciğer, prostat, yumurtalık ve endometriyal (rahim) kanseri gibi değişik kanserler gelişebilir. Diyabetik komplikasyonlar ve değişik kanserlerin oluşumunu geciktirmek veya engellemek amacıyla bulunmuş olan çok sayıda farklı aldoz redüktaz inhibitörleri bazı yan etkilerinden dolayı klinik olarak kullanılmamakta ve günümüze dek yan etkileri olmayan aldoz redüktaz inhibitörlerinin araştırılması devam etmektedir. Tez çalışmamızda, polifenol ve özellikle flavonoid bileşikleri içeren Diplotaxis tenuifolia (L.) DC., Reseda lutea L. ve Echinops ritro L. bitki özütlerinin sığır karaciğer dokusundan kısmen saflaştırılmış aldoz redüktaz enzim aktivitesi üzerine olan etkileri in vitro olarak incelenmiştir. İncelenen örneklerin arasında Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. yaprakları özütü aldoz redüktaz enzim aktivitesini % 90 oranı ve 231.5 ng/mL IC50 değeri ile inhibe etmiştir. Gelecekte, Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. yaprakları özütü diyabetik komplikasyonların ve çeşitli kanserlerin gelişimini engellemek amacı ile daha fazla araştırılabilir.
Özet (Çeviri)
The high activity of aldose reductase in the renal glomerular and tubular cells, peripheral nervous system and retinal tissue during hyperglycemia has been implicated in the development of long term diabetic complications such as diabetic nephropathy, diabetic neuropathy and diabetic retinopathy. Also, aldose reductase enzyme mediates the molecular signaling induced by cytokines, chemokines, growth factors, endotoxins and allergens by catalyzing the reduction of lipid aldehydes, glutathione conjugates of lipid aldehydes, phospholipids, atherogenic aldehydes and steroids leading to disorders in normal tissue metabolism. As a result of this process breast, colon, liver, lung, prostate, ovarian and endometrial cancers may develop. Many different aldose reductase inhibitors that have been found to delay or to prevent the emergence of diabetic complications and various cancers are not used clinically because of their side effects. Till today, the researches on the aldose reductase inhibitors that have no side effects are carried on. In this thesis, the effects of extracts of Diplotaxis tenuifolia (L.) DC., Reseda lutea L. and Echinops ritro L. that contain polyphenols and especially flavonoids on partially purified aldose reductase enzyme activity were investigated. Among the samples, the extract of Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. leaves has inhibited the aldose reductase enzyme activity with 90 % ratio and 231.5 ng/mL of IC50 value. In the future, the extract of Diplotaxis tenuifolia (L.) DC. leaves can be investigated further to prevent the development of diabetic complications and various cancers.