Bir ve iki parametreli pöschl-teller potansiyellerinin dinamik cebileri
Dynamical algebras of one and two parametric pöschl-teller potentials
- Tez No: 338102
- Danışmanlar: DOÇ. DR. ŞENGÜL KURU
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 79
Özet
Bu çalışmada ilk olarak, so(3) ve so(2,1) Lie cebirlerinin genel ve üniter indirgenemez temsilleri tanıtılmıştır. Daha sonra, süpersimetrik kuantum mekaniği yöntemleri kısaca gözden geçirilmiştir. Bir ve iki parametreli trigonometrik Pöschl-Teller potansiyelleri analitik ve cebirsel olarak çözülmüştür. Bu problemler için potansiyel ve spektrum üreten cebirler çarpanlara ayırma yöntemi kullanılarak elde edilmiş ve bu sistemlerin dinamik cebirleri kurulmuştur. Son olarak, bu potansiyellere karşı gelen klasik sistemler için benzer yolla klasik
Özet (Çeviri)
In this study, first general and unitary representations of so(3) and so (2,1) Lie algebras are introduced. Then, the supersymmetric quantum mechanical methods are reviewed briefly. One and two parameter trigonometric Pöschl-Teller potentials are solved analytically and algebraically. The potential and spectrum generating algebras are found by using factorization method and the dynamical algebras for these systems are constructed. Finally, the classical