Elektron-pozitron çarpıştırıcılarında D mezonların çift üretimi
Elektron-pozi?tron çarpiştiricilarinda D mezonlarin çift üretimi
  1. Tez No: 338103
  2. Yazar: BURCU ZENGİN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. ORHAN ÇAKIR
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Fizik ve Fizik Mühendisliği, Physics and Physics Engineering
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Fizik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 100
Özet
Bu tez çalışmasında, düşük enerjili elektron-pozitron çarpıştırıcılarında ? mezonun rezonansta üretimi ve D mezonlarına bozunma özellikleri kinematik olarak incelenmiştir. D mezon çiftlerinin üretim tesir kesitleri sürekli arka plan katkısı ve mümkün rezonansların katkısı göz önüne alınarak hesaplanmıştır. Çift üretim tesir kesiti ?=7.5 nb olarak hesaplanmıştır ve tılsım fabrikasında yılda milyarlarca D mezonu üretilebileceği gösterilmiştir. Teorik hesapların deney verilerine uyumu için en iyi rezonans parametreleri çıkarılmış ve düşük enerjilerde olay üreticileri test edilmiştir. İlk durum enerji asimetrisinin D mezonlarının ölçülmesindeki etkisi araştırılmıştır. Bu araştırmada, üretim eşik enerjisi yakınlarındaki diğer rezonansların etkileri de hesaba katılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis study, the resonant production of ? meson at low energy electron-positron colliders and decay properties of D mesons are examined kinematically. The production cross sections of D meson pairs have been calculated taking into account the contributions from the continuum background and possible resonances. It is shown that the billions of D mesons can be produced at a charm factory with the production cross section of ?=7.5 nb. The best resonance parameters are extracted from theoretical calculations to be good agreement with the experimental data and event generators are tested at low energies. The effect of the energy asymmetry of initial state on the measurement of D meson has been investigated. In this search, the effects of other resonances near production threshold energy have been considered as well.