İki parametreli Xgamma dağılımlarının yeni bir sınıfı için özellikler ve sonuç çıkarım
Properties and conclusion for a new class of two parameters Xgamma distributions
  1. Tez No: 986779
  2. Yazar: ESRA KIZILKAYA
  3. Danışmanlar: DOÇ. DR. CENKER BİÇER
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: İstatistik, Statistics
  7. Yıl: 2022
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Kırıkkale Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: İstatistik Ana Bilim Dalı
Özet
Karma dağılımların, heterojen yapıdaki veri setlerini modellemede başarı ile kullanıldığı iyi bilinmektedir. Son yıllarda, araştırmacılar, iki temel dağılımın özel karmasını kullanarak veya mevcut temel bir dağılıma parametreler ekleyerek yeni dağılımların tanıtımına büyük ilgi göstermiştir. Bu çalışmada iki parametreli Xgamma dağılımı temel dağılım seçilerek pozitif yarı reel aralıkta tanımlı log-iki parametreli Xgamma olarak adlandırılan yeni bir dağılım türetilmektedir. Ayrıca çalışmada, türetilen dağılımın bazı standart istatistiksel özelliklerinin elde edilmesinin yanı sıra, çeşitli tahmin metotları kullanılarak dağılıma ait bilinmeyen parametreler tahmin edilmiştir. Bununla birlikte elde edilen tahmin ediciler Monte-Carlo simülasyon çalışmaları ile test edilmiştir. Elde edilen dağılımdan faydalanılarak uygulanacak olan çalışmalarda tahmin edici olarak en çok olabilirlik ile maksimum aralık tahmin edicilerin kullanılmasının uygun olacağı sonucuna ulaşılmıştır.
Özet (Çeviri)
It is known that mixed distributions are used successfully in modeling heterogeneous data sets. In recent years, researchers have paid great attention to the introduction of new distributions using a custom mix of two base distributions or by adding parameters to an existing baseline distribution. In this study, by choosing the basic distribution of the two-parameter Xgamma distribution, a new distribution called the log-two parameter Xgamma defined in the positive semi-real interval is derived. In addition to obtaining some standard statistical properties of the derived distribution, unknown parameters of the distribution were estimated using various estimation methods. Moreover, the obtained estimators were tested with Monte-Carlo simulation studies. It has been concluded that it would be appropriate to use maximum likelihood and maximum spacing estimators as estimators in the studies to be applied by making use of the obtained distribution.