3,8-benzo[c]sinnolin bis-diazonyum tuzunun heteroaromatik bileşikler ile kenetlenme reaksiyonları
Coupling reactions of 3,8-benzo[c]cinnoline bis-diazonium salt with heteroaromtatic compounds
- Tez No: 338113
- Danışmanlar: PROF. DR. EMİNE KILIÇ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Kimya, Chemistry
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 57
Özet
3,8-Diaminobenzo[c]sinnolinin diazolanmasından elde edilen bis-diazonyum tetrafloroborat tuzu ile 1-fenil-3-metil-2-pirazolin-5-on, 2-amino-1,3,4-tiyadiazol, tiyofen, tiyofen-2-karboksaldehit ve tiyofen-2-karboksilik asitin kenetlenme reaksiyonları çalışılmıştır; 1-fenil-3-metil-2-pirazolin-5-onile yapılan kenetlenme reaksiyonundan karşılık gelen mono azo- ve bis-azobenzo[c]sinnolin ve 2-amino-1,3,4-tiyadiazol ile yapılan kenetlenme reaksiyonundan karşılık gelen bis-azo benzo[c]sinnolin türevi elde edilmiş ve yapıları aydınlatılmıştır. Tiyofen ve türevleri ile yapılan çalışmalardan elde edilen ürünlerin çözünürlüğü çok az olduğundan yapıları aydınlatılamamıştır. 4-Dekilanilinin diazolanmasından elde edilen 4-dekilbenzendiazonyum tetrafloroborat ile 3,8-diaminobenzo[c]sinnolinin diazonyum tuzundan 3,8-bis(4-dekilfenilazo)benzo[c]sinnolin elde edilmiş ve yapısı aydınlatılmıştır.
Özet (Çeviri)
In this thesis the coupling reactions of bis-diazonium tetrafluoroborate obtained from diazotized 3,8-diaminobenzo[c]cinnoline with 1-phenyl-3-methyl-2-pyrazoline-5-on, 2-amino-1,3,4-thiadiazole, thiophene, thiophene-2-carboxaldehyde and thiophene -2-carboxylic acid were studied. The corresponding mono azo and bis-azo coupling products were obtained from 1-phenyl-3-methyl-2-pyrazoline-5-on, and corresponding bis-azo derivative was obtained from 2-amino-1,3,4-thiadiazole, and their structures were confirmed via elemental and spectral analysis, but the structures of products obtained from thiophene and its 2-carboxaldehyde and 2-carboxylic acid derivatives could not be identified because of their low solubility. 4,7-Bis(4-decylphenylazo)-3,8-diaminobenzo[c]cinnoline was obtained from the coupling reaction of 4-decylbenzene diazonium salt and 3,8-diaminobenzo[c]cinnoline, and its structure was confirmed by elemental analysis and spectral data.