Adipoz mezenkimal kök hücrelerin damar düz kas hücrelerine farklılaştırılması ve damar doku mühendisliğinde kullanımı
Differentiation of adipose mesenchymal stem cells to vascular smooth muscle cells and their use in vascular tissue engineering
  1. Tez No: 338118
  2. Yazar: YAVUZ EMRE ARSLAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. YAŞAR MURAT ELÇİN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Biyokimya, Biyomühendislik, Kardiyoloji, Biochemistry, Bioengineering, Cardiology
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Kimya Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 128
Özet
İnsan adipoz mezenkimal kök hücreleri adipoz dokudan izole edilip immünfenotiplemesi yapılmış ve çeşitli büyüme faktörleri/kemokinler kullanılarak damar düz kas benzeri hücrelere ve damar endotel benzeri hücrelere farklılaştırılmış ve farklılaşma immünhistokimyasal olarak belirlenmiştir. Bu işlemin ardından 3 boyutlu doku mühendisliği damar greftinin (3B-DMDG?nin) lümen kısmı Poli-?-kaprolakton?dan elektro-eğirme tekniği kullanılarak üretilmiştir. 3B-DMDG?nin medya ve adventisya tabakalarını oluşturmak amacı ile tip I kollajen ve elastinden gözenekli süngerimsi iskeleler elde edilmiştir. Üretilen 3B-DMDG?nin biyomekanik özellikleri ise mekanik test cihazı ile belirlenmiştir. Farklılaştırılmış hücre hatları statik ve dinamik koşullar altında iskelelerin üzerine/içine ekilmiş ve hücre canlılığı (MTT testi), tutunma/çoğalma (SEM analizi) ve protein ifadesi (immünhistokimya) gibi temel fizyolojik davranışlar incelenmiş ve sonuç olarak intima, medya ve adventisya tabakaları oluşturulmuştur (Patent Başvurusu: TPE 2012/01600).
Özet (Çeviri)
Human adipose-derived mesenchymal stem cells were isolated, performed immunophenotypic analysis, and differentiated into smooth muscle like cells and endothelial like cells by using various growth factors/chemokines and differentiation were determinated by using immunohistochemistry. Following this step, lumen layer of 3-Dimensional tissue engineered vascular graft (3D-TEVG) was fabricated from poly-?-caprolactone by using electrospinning technique. To produce media and adventitia layers of 3D-TEVG, porous and spongy scaffolds were prepared from collagen type I and elastin. Bio-mechanical properties of fabricated 3D-TEVG were performed by using uniaxial tensile test. Differentiated cell lines were seeded outer/inner of the scaffolds under static and dynamic conditions and, basic physiological properties such as cell viability (MTT test), adhesion/growth (SEM analysis) and protein expression were determinated and in conclusion intima, media and adventitia layers were created. (Patent Application: TPE 2012/01600).