Posıtıve lınear operators and summatıon processes
Pozi?ti?f li?neer operatörler ve toplam süreçleri?
  1. Tez No: 338130
  2. Yazar: İLKNUR SAKAOĞLU ÖZGÜÇ
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CİHAN ORHAN
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 51
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. Birinci bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Ikinci bölümde, pozitif lineer operatörler, matris toplanabilme, Lp uzaylarında düzgünleştirme modülü ve K-fonksiyonellerine ilişkin temel kavramlar ve tanımlar verilmiştir. Üçüncü bölümde, kuvvetli A-toplanabilme metodunu kullanarak Lp[a;b] uzayları üzerinde tanımlı pozitif lineer operatör dizileri için Korovkin tipi bir yaklaşım teoremi verilmiştir. Daha sonra düzgünleştirme modülü ve K-fonksiyonelleri yardımıyla kuvvetli A-toplam sürecinin yakınsaklık oranı incelenmiştir. Ayrıca bu sürece ilişkin yaklaşım teoremi verilmiştir. Dördüncü bölümde, klasik yakınsaklığı ve hemen hemen yakınsaklığı içeren A-toplanabilme metodunu kullanarak Lp[a;b] uzayları üzerinde tanımlı pozitif lineer operatör dizileri için Korovkin tipi bir yaklaşım teoremi elde edilmiştir. Daha sonra elde edilen bu yakınsaklığın oranı incelenmiş ve A-toplam sürecine ilişkin yaklaşım teoremi verilmiştir. Ayrıca kuvvetli A-toplam süreci ve A-toplam süreci arasındaki ilişki incelenmiştir. Son bölümde ise toplanabilme metodu yardımıyla A-deltasal çekirdek tanımı verilmiş ve A-deltasal çekirdekli konvolüsyon operatörler yardımıyla Lp uzaylarında karakteristik noktalardaki yakınsaklık incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In the second chapter, some basic concepts of positive linear operators, matrix summability, modulus of smoothness in Lp spaces and K-functionals have been recalled. In the third chapter, using the concept of strong A-summability method, a Korovkin type approximation theorem for the sequence of positive linear operators acting from Lp[a;b] into itself has been given. Then, the rate of convergence of strong A-summation process by means of modulus of smoothness and K-functionals has also been examined. In the fourth chapter, we prove a Korovkin type approximation theorem for a sequence of positive linear operators acting from Lp[a;b] into itself with the use of matrix summability method that includes both convergence and almost convergence. The rate of convergence of these operators has also been studied. Finally the relationship between strong A-summation process and A-summation process has been considered. In the last chapter, A-shaped has been introduced by means of A-summability method and convergence at characteristic points in Lp spaces has been analysed by means of convolution type integral operators with A-shaped.