A-toplanabilme ve pozitif lineer operatörler
A- summability and positive linear operators
- Tez No: 376188
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ÖZLEM GİRGİN ATLIHAN
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Matematik, Mathematics
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Pamukkale Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 42
Özet
Bu tez beş bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. İkinci bölümde, temel tanım ve kavramlar tanıtılıp bunlara ilişkin bilinen bazı sonuçlar hatrlatılmıştır. Üçüncü bölümde, ve uzaylarında tanımlı lineer pozitif operator dizileri için Korovkin tipli teoremler incelenmiştir. Dördüncü bölümde , toplam süreci metodu kullanılarak geliştirilen korovkin tipli yaklaşım teoremleri incelenmiştir. Beşinci bölümde, dördüncü bölümde verilen teoremler için yaklaşımın oranı hesaplanmıştır.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of five chapters. The first chapter has been devoted to the introduction. In chapter two, the basic definitions and consepts have ben recalled and some results concerning these concepts have also considered. In chapter three, we obtain Korovkin type approximation theorems for linear positive operators on and . In chapter four, Korovkin type approximation theorems developed with the help of summation process has been analysed. In the final chapter, the rate of convergence has been examined for theorems given in chapter four.