Parçalı sürekli argümentli impulsive diferensiyel denklemler
Impulsive differential equations with piecewise continuous arguments
  1. Tez No: 338129
  2. Yazar: GİZEM SEYHAN ÖZTEPE
  3. Danışmanlar: PROF. DR. HÜSEYİN BEREKETOĞLU
  4. Tez Türü: Doktora
  5. Konular: Matematik, Mathematics
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Matematik Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 72
Özet
Bu tez dört bölümden oluşmaktadır. İlk bölüm giriş kısmına ayrılmıştır. Bu çalışmanın orjinal bölümleri ikinci, üçüncü ve dördüncü bölümde yer almaktadır. İkinci bölümde birinci basamaktan lineer homogen olmayan parçalı sürekli argümentli bir impulsive diferensiyel denklem ve başlangıç koşulundan oluşan problemin bir tek çözüme sahip olduğu gösterilmiştir. Ayrıca bu çözümün t?? için bir sonlu limite sahip olduğu ispatlanmış ve daha sonra bu limit değeri formüle edilmiştir. Üçüncü ve dördüncü bölümde benzer problemler, sırasıyla, ileri ve gecikmeli parçalı sürekli argümentli impulsive diferensiyel denklemler için incelenmiştir.
Özet (Çeviri)
This thesis consists of four chapters. The first chapter is devoted to the introduction. The subsequent chapters include the original results. In the second chapter, an initial value problem that consist of a first order linear nonhomogeneous impulsive differential equation with piecewise continuous argument and an initial condition is considered and it is shown that this problem has a unique solution. Moreover it is proved that the solution tends to a finite real number as t?? and likewise this limit value is formulated. In the third and fourth chapters, the same problems are considered for advanced and delay impulsive differential equations with piecewise continuous arguments, respectively.