Düzce ili çilek yetiştirme alanlarında görülen fungal hastalıklar
Determination of the fungal diseases occuring in the strawberry growing areas in Düzce province
  1. Tez No: 338137
  2. Yazar: TÜLİN SARIGÜL
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y.ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 67
Özet
Yetiştiriciliğinin gittikçe artış gösterdiği Düzce ilindeki çileklerde fungal hastalık etmenleri 3 dönemde yapılan incelemelerle belirlenmiştir. Birinci dönem (15.03.2012) surveyinde yaprak; ikinci dönemde (20.05.2012) meyve, yaprak, sap, kök; üçüncü dönem (15.09.2012) surveyinde ise daha çok kök hastalıkları araştırılmıştır. Düzce ilinde çileklerde Botrytis cinerea, Mycosphaerella fragariae, Fusarium spp., Alternaria spp., Rhizoctonia spp., Hainesia lythri ve Phytophthora sp., funguslarının hastalık yaptıkları belirlenmiştir. Botyrtis cinerea ile Mycosphaerella fragarie yaygın funguslar olup incelenen tüm tarlalarda bulunmuştur. Diğer funguslar değişik oranlarda yaygınlık göstermişlerdir. Etmenlerin patojenite testleri koparılmış yapraklar üzerinde yapılmış ve başarılı sonuçlar alınmıştır. Anket çalışmaları ile ilde çilek yetiştiriciliğinin genellikle 0.5-5.0 da arasında, açık alanlarda, malçlama yöntemi ile yapıldığı ortaya konmuştur. İlde 4 çilek çeşidinin; Camarosa, Kabarla, Sweet ann ve Osmanlı, yetiştirildiği görülmüştür.
Özet (Çeviri)
Fungal diseases of strawberry in Düzce province of Turkey, which has gained importance recently, were studied with the surveys conducted in three periods(15.03.2012; 20.05.2012; 15.09.2012). In the first period leaf diseases; in the second period leaf, fruit, leaf stipe and root diseases and in the third period mainly root diseases were investigated. Botrytis cinerea, Mycosphaerella fragariae, Fusarium spp., Alternaria spp., Rhizoctonia spp., Hainesia lythri and Phytophthora sp., were found to cause disease on strawberries. Botyrtis cinerea and Mycosphaerella fragarie were widespread diseases and were found in all the fields. The other fungi showed various rates of disease occurrence. Pathogenicity of the fungi were determined on detached leaves and was found successful. With the surveys; it was determined that strawberry is grown in 0.5-5.0 da area, in open fields with mulching. Four strawberry cultivars; Camarosa, Kabarla, Sweetend and Osmanlı, are commonly grown in the province.