Biberlerde kurşuni küf (Botrytis cinerea) e karşı bazı biopreparatların etkinliğinin araştırılması
Studies on the effectiveness of some biological preparations on gray mold of pepper caused by Botrytis cinerea
  1. Tez No: 338138
  2. Yazar: KÜBRA ZOR
  3. Danışmanlar: PROF. DR. Y. ZEKAİ KATIRCIOĞLU
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 94
Özet
Biberlerde Botrytis cinerea?nın neden olduğu kurşuni küf hastalığına karşı 5 adet biopreparat ve karşılaştırma ilacı fenhexamid?in etkinlikleri in vitro ve sera koşullarında araştırılmıştır. Biopreparatların etkinlikleri meyve, çiçeklenme döneminde tüm bitkiler ve koparılmış yaprak üzerinde araştırılmıştır. Biopreparatlar ve karşılaştırma ilacı önce uygulanmış daha sonra değişik aralıklarla B. cinerea inokulasyonları yapılmıştır. İnokulasyonlardan sonra yine değişik aralıklarla preparatların etkinlikleri belirlenmiştir. Etkinliklerin istatistiki yönden farklılıkları varyans analizi ve arkasından Duncan testi ile ortaya konmuştur. Biopreparatların meyve enfeksiyonlarına etkinlikleri inokulasyon süre aralıklarına göre farklılık göstermiştir. Biopreparatların uygulamasından 40 dakika sonra yapılan B. cinerea inokulasyonu sonucunda biopreparatlar yüksek etki göstermemiştir. Bu uygulamalarda en yüksek etkiyi karşılaştırma ilacı fenhexamid (%48.97 ) göstermiştir. Uygulamalardan 1 gün sonra yapılan inokulasyonlar sonucunda etkinlik artmış ve en yüksek etkiyi 3 gün sonra yapılan kontrollerde Subtilex Foliar (B. subtilis) (%94.73) göstermiştir ve bu etkinlik 12 gün sonra yapılan kontrollerde de aynı düzeyde (%92.85) kalmıştır. Biopreparat uygulamalarında 5 gün sonra yapılan inokulasyonlar sonucunda tüm biopreparatlar oldukça yüksek etki göstermiş olup bu etki inokulasyonlardan 12 gün sonra yapılan kontrollerde dahi düşmemiştir. Bu uygulamalarda inokulasyondan 12 gün sonra biopreparatlar T-22 Planter Box, Subtilex Foliar, Milastin, P. fluorescens, Erdoğan, sırasıyla %97.72, %100, %100, %95.45, %98.86 etkinlik göstermişlerdir. Sera denemelerinde patojen inokülasyonu preparat uygulamalarından 5 gün sonra yapılmış, hastalık değerlendirilmesi ise inokülasyondan 12 gün sonra yapılmıştır. Yapılan değerlendirmede, yaprak dökümüne karşı en yüksek etkiyi fenhexamid (%72.09) göstermiş, bunu %65.11 ile Subtilex Foliar (B. subtilis) izlemiştir. Çiçek ve sürgün ölümlerine olan etki P. fluorescens, Erdoğan, Teldor, Subtilex Foliar, Milastin, T-22 Planter Box sırasıyla 43.47%, 43.47%, 21.75%, 39.1%, 17.39%, 8.69% etkinlik göstermişlerdir.
Özet (Çeviri)
Effectiveness of five biopreparation and a registered fungicide, fenhexamid was tested against gray mold caused by Botrytis cinerea on peppers in vitro and in greenhouse conditions. Effectiveness of biopreprations was determined on detached pepper fruits, on the whole plants at flowering stage and detached leaves. Biopreparations and the registered fungicide were applied first and then the inoculation of B. cinerea was made at different intervals. Effectiveness of the applications were also determined at various intervals. Differences between the applications were found out by analysis of variance and then by Duncan test. Efficacies of the biopreparations on fruit infections showed differences based on the pre inoculation intervals. Biopreparations were not effective when B.cinerea inoculated after 40 minutes from the applications of biopreparations. In these applications, Teldor (fenhexamid) gave the highest effect (48.97%). When inoculations were made after one day from biopreparation application the effectiveness of them increased and the highest effect was obtained from Subtilex Foliar (B. subtilis) (94.73%) after three days from post inoculation and this effectiveness was maintained after 12 days after pathogen inoculation (%92.85). When inoculations were made after 5 days from biopreparation applications all of them were highly effective and the effectiveness of them did not decreased even after 12 days after pathogen inoculation. In these applications biopreparations T-22 Planter Box, Subtilex Foliar, Milastin, P. fluorescens, Erdoğan gave 97.72%, 100%, 100%, 95.45%, 98.86% effectiveness respectively. In the greenhouse tests, inoculations were made after 5 days from the applications and disease evaluation was made after 12 days from the inoculation. In these evaluations, fenhexamid (72.09%) showed the highest protection and this was followed by B. subtilis (65.11%). Effectiveness on flower and shoot blight were 43.47%, 43.47%, 21.75%, 39.1%, 17.39%, 8.69% for P. fluorescens, Erdoğan, Teldor, Subtilex Foliar, Milastin, T-22 Planter respectivelly.