Kuru incir zararlısı Carpophilus hemipterus (L.)'a (Carpophilidae: Coleoptera) karşı fosfin gazının vakum altındaki etkisi
Effectiveness of phosphine under vacuum against the dried fruit beetle, Carpophilus hemipterus (L.) (Carpophilidae: Coleoptera)
  1. Tez No: 338139
  2. Yazar: GÖKHAN YATKIN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. MEVLÜT EMEKCİ
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 56
Özet
Bu çalışmada kuru incirin en önemli zararlılarından olan Carpophilus hemipterus?a karşı fosfin gazının (ECO2FUME®) vakum altında kullanımı araştırılmıştır. Zararlının değişik yaşlı yumurtaları, 12 günlük larvaları, pupaları ve bir haftalık ergin evreleri %75 orantılı nemde 24 saat süresince 20oC sıcaklıkta tek başına veya kombinasyonlar halinde olmak üzere 50, 100, 150, 200, 250 ve 760 (kontrol) mmHg vakuma ve 0, 1000 ve 1500 ppm fosfine maruz bırakılarak ölüm değerleri elde edilmiştir. Zararlının tüm evrelerinde 20oC sıcaklıkta fosfinin tek başına veya vakum ile birlikte 24 saatlik uygulaması sonunda %100 ölüm elde edilmiştir. Bu araştırmayla fosfin gazının kullanımı ile kuru incir işletmelerinde metil bromite alternatif bir yöntem geliştirilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this research, the possibility of using phosphine gas (ECO2FUME®) under vacuum was studied against Carpophilus hemipterus which is one of the most important pests of dried figs in Turkey. Eggs, larvae, puape and adult stages of different ages Carpophilus hemipterus were exposed to different vacuum levels of 50, 100, 150, 200, 250 and 760 (control) mmHg either alone or in combinations with phosphine levels of 0, 1000 and 1500 ppm at 75% rh and 20 oC for 24 hours and mortality values were determined. A complete mortality for all life stages of C. hemipterus followed by 24-hour laboratory fumigations with phosphine alone or in combinations with vacuum were achieved at 20 oC. In this research, with the use of phosphine (ECO2FUME®), a new alternative method was developed in dried figs pest management.