Bazı yerel arpa çeşitlerinin drechslera graminea ya reaksiyonlarının belirlenmesi
Determinaton of the reactions of some barley landraces to drechslera graminea
- Tez No: 338140
- Danışmanlar: PROF. DR. AZİZ KARAKAYA
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Bitki Koruma Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 53
Özet
Arpalarda Drechslera graminea?nın neden olduğu arpa çizgili yaprak lekesi hastalığına karsı Türkiye?de yetiştirilen 20 adet yerel arpa çeşidi ve 3 adet tescilli arpa çeşidinin fide dönemi reaksiyonları sera koşullarında tespit edilmiştir. Çalışmada Türkiye?nin farklı illerinden elde edilen 10 izolat (Konya (Altınekin), Konya (Bozkır), Ankara (Akyurt), Ankara (Haymana), Eskişehir (Sivrihisar), Bilecik, Afyon (Çay) , Kayseri, Sivas, Yozgat) kullanılmıştır. Hastalık, tohumlara sandviç metoduyla inokule edilmiştir. Çeşitlerin bu hastalıga karsı gösterdikleri reaksiyonlar arasında farklılık görüldüğü gibi, izolatların patojenisitesi arasında da farklılıklar belirlenmiştir. Kullanılan çeşitler arasında 3 nolu yerel arpa çeşidi 8 Drechslera graminea izolatına karsı dayanıklı bulunurken, 5 nolu yerel arpa çeşidi 8 Drechslera graminea izolatına hassas reaksiyon göstermiştir. İzolatlar arasında Konya (Bozkır) izolatı en virülent izolat olarak belirlenirken, Ankara (Haymana) izolatı en düşük virülenslige sahip izolat olarak bulunmuştur.
Özet (Çeviri)
Seedling reactions of 20 barley landraces and 3 barley cultivars to barley stripe disease were determined under greenhouse conditions. 10 different isolates obtained from different provinces of Turkey (Konya (Altınekin), Konya (Bozkır), Ankara (Akyurt), Ankara (Haymana), Eskişehir (Sivrihisar), Bilecik, Afyon (Çay) , Kayseri, Sivas, Yozgat).were used in this study. For inoculation sandwich method was used. Differences among the reactions of the cultivars to the isolates of the fungus were observed. There were also pathogenicity differences among the isolates.Barley landrace 3 was resistant to 8 isolates of the fungus and barley landrace 5 was susceptible to 8 isolates of Drechslera graminea. Konya (Bozkır) isolate was the most virulent isolate. The virulence of Ankara (Haymana) isolate was the lowest.