Bazı azotlu ve organomineral gübrelerin çokyıllık çim(Lolium perenne L.)de kalite ve gelişime etkileri
Effects of quality and development of some nitrogenous and organomineral fertilizer on perennial grass (Lolium perenne L.)
  1. Tez No: 338154
  2. Yazar: UĞUR ÖZKAN
  3. Danışmanlar: PROF. DR. CAFER SIRRI SEVİMAY
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 68
Özet
Bu araştırma Ankara Üniversitesi Ziraat Fakültesi Tarla Bitkileri bölümü Deneme Tarlası?nda 2011-2012 yıllarında tesadüf bloklarında bölünmüş parseller deneme desenine göre üç tekrarlamalı olarak kurulmuştur. Ana parsellere Bizet-1, Kokomo ve Esquire İngiliz Çim (Lolium perenne L.) çeşitleri, alt parsellere ise 0, 2.5, 5 g/m2 azotlu gübre dozları ve 4 g/m2 2 farklı organomineral gübre kullanılmıştır. Araştırmadan elde edilen verilere göre, kaplama hızı bakımından Kokomo çeşidi en erken çıkış yapmış ve en kısa sürede toprak yüzeyinin %75?ini kaplamıştır. Kaplama derecesi bakımından çeşitler ve gübre dozları kaplama derecesine etki yapmamış ve istatistiksel olarak elde edilen farklara ait varyans analizi sonucunda önemsiz olarak belirlenmiştir. Yaprak dokusu bakımından da aynı şekilde çeşitler ve gübre dozlarının yaprak dokusuna etkisi olmadığı belirlenmiştir. Yaprak rengi bakımından, uygulanan farklı gübre dozları arttıkça yaprak renginin daha da koyulaştığı anlaşılmıştır. Bununla birlikte ilkbahar döneminde bitkilerin yaprak renginin diğer mevsimlere göre daha fazla koyulaştığı gözlenmiştir. Yenileme gücüne bakımından çeşitler arasında fark bulunmamıştır. Artarak verilen azotlu gübrelerin yenileme gücüne etkisi fazla olmuştur. Organomineral gübrelerin uygulanışı yenileme gücü bakımından bitkiler üzerinde fazla etkili olmadığı görülmüştür. Kardeşlenme sayısı bakımından çok yıllık çim çeşitlerinde gübre uygulamalarının istatistiksel olarak önemli olduğu görülmüştür. En güzel görünüm ilkbahar döneminde 2.5 g/m2/ay azot verilen parsellerde meydana gelmiştir. Seyrekleşme derecesi bakımından ortalamalar arasında önemli bir farklılığın olmadığı, ayrıca en sık olan parseller 2.5 g/m2/ay azotlu gübre uygulanan parsellerde olmuştur. Kuru madde oranı bakımından gübre uygulanan bitkiler arasında istatistiksel olarak önemli bir farklılık olduğu belirlenmiştir. Organomineral gübrelerin uygulandığı parsellerde kuru madde oranları yüksek çıkmıştır. Araştırmadan elde edilen sonuçlara göre farkı dozlarda artan azotlu ve organomineral gübre dozları ile beraber KOKOMO çeşidi diğer çeşitlerden daha iyi bir gelişme göstermiştir. Metrekarede uygulanan 2.5 g/ay uygulanan azotlu gübre diğer dozlardan daha etkili olmuştur.
Özet (Çeviri)
This research was established in randomized complete block with split plot design on three replications in the year 2011-2012 at Ankara University, Faculty of Agriculture, Department of Field Crops, Research Farm. Perennial Ryegrass (Lolium perenne L.) varieties Bizet-1, Kokomo and Esquire were seeded in main plots, 0, 2.5, 5 g/m2 nitrogen fertilizer doses and 4 g/m2 two different organomineral fertilizers were used in sub-plots. According to the data obtained from research, Kokomo germinated earliest in terms of ground cover speed and covered 75% of the soil ground. Varieties and fertilization doses did not effect the ground cover rate and the result of analysis of varience of differences that statistically obtained was determined as insignificant. In the sam way, it was determined that the varieties and fertilization doses had no effect on leaf structure. It was understood that when the fertilization doses increased, the leaf colour darkened. At the same time; it was observed that, in spring time the colour of leaves got darker than in other seasons. There was no difference found in renew power between varieties. Increasingly applied nitrogen and organomineral fertilizers effected renew power more. Application of organomineral fertilizers had not much effect on renew power. Fertilizer applications to perennial ryegrass varieties were statistically significant in terms of sibling number. The most beautiful view occurred in spring time in the plots that had given 2.5 g/m2/month nitrogen. For dry matter content, statistically difference was determined between the fertilized plants. In the plots that were fertilized with organominerals, the dry matter ratios were higher. According to the data obtained from research, with increasing doses of nitrogen and organomineral fertilizer doses, KOKOMO showed a better development than other cultivars. The 2.5 g/m2/month dose of nitrogen was more effective than other doses.