Bazı mısır çeşitlerinin Kayseri koşullarında yeşil gübre uygulamasından sonra silaj amacıyla yetiştirilebilme olanakları
Possisibilities of growing some corn cultivars in Kayseri conditions for silage after green manure application
  1. Tez No: 338155
  2. Yazar: ARZU KOCA
  3. Danışmanlar: PROF. DR. SEBAHATTİN ÖZCAN
  4. Tez Türü: Yüksek Lisans
  5. Konular: Ziraat, Agriculture
  7. Yıl: 2013
  8. Dil: Türkçe
  9. Üniversite: Ankara Üniversitesi
  10. Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
  11. Ana Bilim Dalı: Tarla Bitkileri Ana Bilim Dalı
  13. Sayfa Sayısı: 57
Özet
Bu araştırma, Erciyes Üniversitesi Seyrani Ziraat Fakültesi adına Erciyes Üniversitesi Tarımsal Araştırma ve Uygulama Merkezine ait deneme alanında 2012 yılı II. ürün şartlarında yürütülmüştür. Araştırmada bitki materyali olarak, Gıda Tarım ve Hayvancılık Bakanlığını tescil listesinde yer alan çeşitlerden, ıslah kuruluşlarından temin edilen 24 adet melez mısır çeşidi kullanılmıştır. Araştırma sonucunda, en kısa sürede çıkış yapan çeşit Hido çeşidi, en erken tepe ve koçan püskülü çıkarıp silaj hasatı olgunluğuna en kısa sürede erişen çeşitler BC 5610, BC 8605 çeşitleri, en uzun bitki boyuna Donana (252.7 cm) ve Oran (218.8 cm) çeşitleri, en fazla yaprak sayısına Hacıbey, Donana ve Gadiz çeşitleri, en fazla koçan sayısına sahip olan DKC-5786 çeşidi, en yüksek bitki çapına Gadiz (28.3 mm) ve BC 8605 (27.4 mm) çeşitleri, en yüksek hasıl verimine Oran (5576.8 kg/da), BC 8605 (4491.6 kg/da) ve Gadiz (4482.6 kg/da) çeşitleri, en yüksek kuru madde oranına KWS 6565 ve en yüksek protein oranına da DK-585 ve BC 5610 çeşitleri sahip olmuştur
Özet (Çeviri)
Current study was conducted at experimental fields of Erciyes University Agricultural Faculty during the year 2012 under second crop conditions. A total of 24 registered hybrid maize varieties supplied from breeding institutions were used as the plant material of the experiments. Results revealed that cultivar Hidro had the shortes emergence time, BC5610 and BC8605 had the shortes time to reach silage maturity through setting top and cob thistle the earliest, Donana (252.7) and Oran (218.8) had the tallest plant height, Hacıbey, Donana and Gadiz had the highet number of leaves per plant, DKC-5786 had the highest number of cob per plant, Gadiz (28.3) and BC8605 (27.4) had the highest plant dimater, Oran (5576.8 kg/da), BC 8605 (4491.6 kg/da) and Gadiz (4482.6 kg/da) had the highest green matter yield, KWS6565 had the highest dry matter ratio, DK-585 and BC 5610 had the highest crude protein ratio.. İ