Geliştirilmekte olan bazı yerli siyah ve kahverengi hibrit ebeveynleri ve melezlerinde yumurta iç ve dış kalite özelliklerinin sayısal görüntü analizi ve geleneksel yöntemlerle belirlenmesi
Determining interior and exterior egg quality characteristics of some developed indigenous brown layer parents and their black and brown feathered hybrids via digital image analysis and traditional methods
- Tez No: 338172
- Danışmanlar: PROF. DR. MESUT TÜRKOĞLU
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Ziraat, Agriculture
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Ankara Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Zootekni Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 178
Özet
Bu araştırmada 4 hibrit ve 4 ebeveyn olmak üzere kahverengi yumurtacı toplam 8 genotipte, yumurta iç ve dış kalite özelliklerinin geleneksel yöntemlerle ve sayısal görüntü analizi yöntemiyle belirlenmesi ve özellikler arası ilişkiler incelenerek Sayısal Görüntü Analiz yönteminin geleneksel yöntemlere alternatif olup olamayacağının belirlenmesi hedeflenmiştir. Yumurta ağırlığı ile koyu ak yüksekliği arasındaki korelasyon katsayıları her hibrit genotip ve her yaş dönemi için aynı derecede önemli çıkmadığı gibi, tek başına yumurta ağırlığından yola çıkarak ak yüksekliğini tahmin eden güvenilir bir denklem elde edilememiştir. Hibritlerde ilgili yaş dönemleri için yumurta ağırlığındaki her 1 gramlık artışın, koyu ak yüksekliğinde 0.056-0.116 mm arasında bir artışla sonuçlandığı belirlenmiş olmakla birlikte, koyu ak yüksekliğini yumurta ağırlığından yola çıkarak güvenilir şekilde tahmin edebilecek bir eşitlik elde edilememiştir. Ak yüksekliğinde gözlenen varyasyonda yumurta ağırlığının payının RIR II x L54 melezlerinde 40. haftada % 5.08, RIR I x BR I melezlerinde 52. haftada % 5.56, RIR I x BR I melezlerinde 30. haftada % 13.15 gibi düşük düzeylerde olduğu belirlenmiştir. Bu nedenle yumurta ağırlığında bir gramlık artışa bağlı olarak koyu ak yüksekliğinin 0.05 mm arttığı gibi genel geçer bir kabule dayalı Haugh Birimi hesaplayarak genotip ve yaş dönemlerinin etkisini karşılaştırmak doğru olmayacaktır. Ebeveynlerde, koyu ak yüksekliği ile yumurta ağırlığı arasındaki fenotipik korelasyon katsayılarının hiçbir yaş döneminde önemli düzeyde olmaması nedeniyle, Haugh tarafından geliştirilen veya geliştirilecek başka bir denklem ile karşılaştırma yapmak doğru olmayacaktır. Koyu ak yüksekliğini tek başına bile kullanmak daha isabetli olacaktır. Hibrit genotiplerde ve ebeveynlerde yumurta ağırlığından yararlanarak koyu ak yayılma alanını güvenilir şekilde tahmin edebilecek bir denklem geliştirmek mümkün olmamıştır.
Özet (Çeviri)
In this research, it was aimed to determine whether or not Digital Image Analysis method could be alternative to traditional methods by determining interior and exterior egg quality characteristics of total 8 genotypes of Brown layers which 4 ones are hybrids and 4 ones are parents through traditional and digital image analysis method and examining among relationships among characteristics. Correlation coefficients between egg weight and thick albumen height was not obtained in the same significant level for each hybrid, genotype and age period, a reliable equation predicting albumen height only from egg weight could not be generated. Although it was detected each 1 gram increase in egg weight for related age periods concluded with an increase at thick albumen height between 0.056-0.116 mm, an equation estimating thick albumen height reliably from egg weight could not be produced. The share of egg weight for variation observed at albumen height was determined at low levels such as 5.08% at 40th week for PIR II X L54 hybrids, 5.56% at 52nd week for , RIR I x BR I hybrids, 13.15% at 30th week for RIR I x BR I hybrids. Therefore it would not be correct to compare the effect of genotype and age periods by calculating Haugh Unit based on a known assumption that thick albumen height increases 0.05 mm depending on one gram increase at egg weight. As phenotype correlation coefficients between thick albumen height and egg weight were not at significant level for any age period for parents, making comparison with an equation developed by Haugh or another equation to be developed would not be correct. Only use of thick albumen height would be more felicitous. Generating an equation to predict thick albumen area trustingly through benefiting from egg weight for hybrid genotypes and parents did not become possible.