Türkiye de yayılış gösteren anthrıscus pers. (Apıaceae/Umbellıferae) cinsinin revizyonu
Revision of anthriscus pers. (Umbelliferae/Apiaceae) genus distributed in Turkey
- Tez No: 338174
- Danışmanlar: PROF. DR. ŞEMSETTİN CİVELEK
- Tez Türü: Doktora
- Konular: Biyoloji, Botanik, Biology, Botany
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 323
Özet
Bu çalışmada Türkiye?deki Anthriscus Pers. (Apiaceae/Umbelliferae) cinsine ait taksonlar morfolojik, anatomik, palinolojik, mikromorfolojik ve sitolojik özellikleri açısından incelenmiştir. Aynı zamanda, Anthriscus taksonlarının benzerlik ya da benzemezlikleri nümerik taksonomik analiz yöntemleri kullanılarak çalışılmıştır. Anhriscus cinsi seksiyonlarının ve türlerinin ayrımında morfolojik ve anatomik yeni karakterler bulunmuştur. Bu yeni karakterler de kullanılarak cinsin morfolojik teşhis anahtarı yeniden düzenlenmiş, anatomik teşhis anahtarı ise ilk defa bu çalışmada oluşturulmuştur. Anthriscus taksonların betimleri genişletilmiştir. Yapılan çalışma sonucunda bir yeni varyete bulunarak cinse dahil edilmiştir. Anthriscus cinsinin taksonlarına ait tehlike kategorileri, IUCN (2001) Kırmızı Liste Kategorilerine göre tekrar düzenlenmiştir. Taksonların fitocoğrafik bölgeleri gözden geçirilerek, daha önce fitocoğrafik bölgesi belirtilmemiş olanlara bölge önerilmiştir.
Özet (Çeviri)
In this study, the taxa belonging to the genus Anthriscus Pers. (Apiaceae/Umbelliferae) in Turkey were investigated in terms of its morphological, anatomical, palynological, micromorphological and cytological properties. At the same time, the similarity or dissimilarity of Anthriscus taxa were studied by using numerical taxonomic analyses methods. New characteristic features were found in the separation of the sections and species of the genus Anthriscus. The morphological identification key of the genus was also rearranged by using these new characters and anatomical identification key was first time formed in this study. Descriptions of the Anthriscus taxa were expanded. In the result of the study carried out, a new variety were found and added to the genus. The risk categories belonging to the taxa of the genus Anthriscus were rearranged according to IUCN (2001) Red List Categories. By checking out the phytogeographical regions of the taxa, some regions were suggested for those which were not indicated in a phytogeographical region previously.