Kolorektal ve meme kanserli hastalarda serum leptin düzeylerinin belirlenmesi
Determination of serum leptin levels in patients with colorectal and breast cancer
- Tez No: 338175
- Danışmanlar: YRD. DOÇ. DR. ŞEKER DAĞ
- Tez Türü: Yüksek Lisans
- Konular: Biyokimya, Biyoloji, Onkoloji, Biochemistry, Biology, Oncology
- Yıl: 2013
- Dil: Türkçe
- Üniversite: Cumhuriyet Üniversitesi
- Enstitü: Fen Bilimleri Enstitüsü
- Ana Bilim Dalı: Biyoloji Ana Bilim Dalı
- Sayfa Sayısı: 85
Özet
Dünya Sağlık Örgütü (WHO); obeziteyi; sağlığı bozacak ölçüde yağ dokularında anormal (hiperplazik) ve aşırı miktarda (hipertrofik) yağ birikmesidir? şeklinde tanımlamaktadır. Obezite, günümüzde birçok hastalıkla ve kanser türü ile ilişkisi gösterilmiş bir patolojidir. Kanser ise günümüzün en önemli sağlık sorunlarından birisidir. Obezite; kanser riskini, vücutta meydana gelen hormonal ve metabolik değişiklikler sonucu kanser oluşumuna neden olan faktörlerin artışı ile arttırmaktadır. Obeziteye neden olan birçok faktör bulunmaktadır. Obeziteyle ilişkisi gösterilmiş faktörlerden biri de leptin adı verilen yağ dokusundan salgılanan bir adipokindir. Leptinin meme kanseri, kolon kanseri olmak üzere birçok kanser türü ile ilişkisi in-vitro ve klinik çalışmalarla gösterilmiştir. Leptin düzeyleri ve kanser arasındaki ilişki hakkında mevcut veriler çelişkilidir. Leptin seviyelerinin gastrointestinal kanser hastalarında düşük, ancak meme kanseri olanlarda yüksek bulunduğu bildirilmiştir. Bu çalışmada; kolorektal (n=36, yaş aralığı = 18-75), meme kanseri (n=36, yaş aralığı = 18-75) teşhisi konulmuş ve sağlıklı bireyler (n=71, yaş aralığı = 18-75)?den kan örnekleri alınmıştır. Bu gruplar için leptin seviyeleri belirlenerek istatistiksel analizler yapılmıştır. Bu analizler sonucunda leptin düzeylerine bakılarak, kolorektal ve meme kanserli hastalarda, sağlıklı bireylere göre leptin düzeyinin Vücut Kitle İndeksi (VKİ), vücut yağ miktarı, Vücut Yüzey Alanı (BSA) ve cinsiyet gibi birçok parametre ile ilişkisi değerlendirilmiştir. Kanserli hastaların analiz edilen parametrelerinde sağlıklı bireylere göre önemli değişiklikler olduğu saptandı. Bu çalışmada sağlıklı bireylere oranla kanserli bireylerde serum leptin seviyelerinin çok daha yüksek olduğu belirlenmiştir.
Özet (Çeviri)
World Health Organization defines obesity as a decreasing health conditions, as a consequences of high lipid accumulation in adipose tissue. Nowadays, researchers showed that obesity is related to various cancer types as well as many other diseases. Cancer is the most important health problem in these days. Obesity effects body hormonal level and as a result metabolic changes cause increasing cancer risk. Many factors cause obesity. There is a correlation between obesity and leptin level which is secreted from adipose tissue as an adipocin. Clinical and in-vitro studies showed that there is a correlation between leptin and breast cancer, colon cancer as well. The data on the relationship between leptin levels and cancer are controversial. Leptin levels are reported as higher in breast cancer patients but on the contrary lower in the patient with gastrointestinal cancer. In the present study, blood samples were collected from who diagnosed with colorectal (n = 36, age range = 18-75), breast cancer (n = 36, age range =18-75) and healthy individuals (n = 71, age range =18-75). For these groups, leptin levels were determined and analyzed statistically. After these analyses, relationship between leptin levels and Body Mass Index (BMI), body fat, Body Surface Area (BSA), and with gender in cancer and healthy individuals were evaluated. Significant alternations were observed in cancer patients compared to healthy individuals in terms of analyzed parameters. In this study, it was determined that serum leptin level was much higher in cancer patient, than that of healthy individuals.